اخبار > قهرمان آسمان  چاپ        ارسال به دوست

قهرمان آسمان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهید ستاری، شهید خلبان مصطفی اردستانی از یاران شهید منصور ستاری فرمانده آسمانی نیروی هوایی بود که او را با توانمندی‌های خارق‌العاده‌اش در پرواز و روحیه شجاعانه‌اش می‌شناسند.ستوان حمید بوربور یکی از همراهان از رشادت‌های این شهید والامقام، خاطره‌ای خواندنی نقل می‌کند:

 
« آخرین روزهای سال ۶۶ سپری می شد. فرماندهان جنگ، مقدمات عملیات بزرگ والفجر ۱۰ را در منطقه مریوان فراهم می‌کردند. یکی از برنامه های مهم آماده سازی این عملیات. استقرار سایتهای موشکی، توپهای ضدهوایی و امور پشتیبانی توسط نیروی هوایی بود.
چند روزی از شروع عملیات می گذشت. شبی در قرارگاه مریوان نشسته بودیم. ساعت حدود ۲۳ بود. شهید اردستانی به اتفاق شهید ستاری در جمع ما حضور یافتند. با دیدن این دو بزرگوار همه بچه ها شور و حال وصف ناپذیری پیدا کردند. عزم راسخ و روحیه خستگی‌ناپذیر شهید اردستانی قابل تحسین بود. چون از علت حضور شان جویا شدیم، گفت: با یک فروند هلی کوپتر برای بررسی منطقه عملیاتی و انتخاب موضع مناسب برای استقرار سایت، بر فراز حلبچه پرواز می کردیم که به علت بروز نقص فنی هلی کوپتر ناچار به فرود اضطراری شدیم.
گفتم: ببخشید تیمسار شام خوردید؟ 
پاسخ داد خیر.
به او گفتم: اگر اجازه بدهید غذایی فراهم کنیم!
بو اواضعی تمامی ناپذیر گفت: متشکر! مقداری نان و پنیر کفایت می‌کند.
پس از خوردن چند لقمه نان و پنیر گفت: اگر به ماشین ما سوخت بزنید، حرکت می کنیم.
گفتم: ببخشید تیمسار! بهتر است امشب استراحت کنید.
اما شهید اردستانی که لحظه ای آرام نداشت گفت: متشکر! کارهای بسیاری است که باید انجام دهیم.
سوار خودرو شدم و برای گرفتن بنزین به مخزن رفتم. پس از گرفتن بنزین به قرارگاه برگشتم. ایشان پس از دادن رهنمودهای لازم، خداحافظی کرده، رهسپار منطقه دیگری شدند.
فراموش نمی‌کنم در این عملیات موفق که منجر به عقب نشینی نیروهای عراقی از شهرهای حلبچه، دو جیرد، خرمال، بیاره، طویله و ارتفاعات شاخ شمیران شد، ما بارها شاهد پرواز و رزم بی امان خلبانان شجاع نیروی هوایی از جمله حاج مصطفی بودیم. 
او هنگام بازگشت از هر عملیاتی موفق، بر فراز منطقه عملیاتی و محل استقرار نیروهای خودی، برای بالا بردن روحیه رزمندگان، اقدام به مانورهای زیبا و دیدنی می کرد که بسیار مؤثر بود.
فراموش نمی کنم که در این هنگام به اتفاق دوستان پدافندی به آسمان چشم می دوختیم و هر یک با خوشحالی به دیگری می گفت: نوع مانورش را می بینی؟ این حاج مصطفی است!»
شهید مصطفی اردستانی همراه با شهید منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی در 15 دی ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان همراه با تعداد دیگری از افسران بلندپایه نیروی هوایی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
 
پایان پیام/
 


٠٩:١١ - يکشنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ١٤٠٨    /    تعداد نمایش : ٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: