ناگفته‌ها

با «منصور» تا نصر آموزنده

با «منصور» تا نصر آموزنده

درس‌هایی که گذشته با تمام تلخ‌کامی‌ها آموخت، روزهای امیدآفرین آینده را آموزگار و راهبر است. سخت و دشوار، اگرچه می‌گذرد اما تاریکی برای حیات روشنایی آفریده شده و دفاع مقدس با همه نشیب‌ها، فرازها و تلاطم‌های دریاگونه‌اش، درس‌هایی ارزنده و هدایت‌های مبتکرانه نقش‌آفرینان عرصه دفاعی را برای عبور از مسیرهای سخت و صعب‌العبور، پیشکش‌مان کرد.

کلام نافذ

کلام نافذ

کلامش آنچنان نافذ بود و ایمان و اخلاصش چنان تأثیری بر جمع گذاشت که به یکباره نشاط رزم بر دوستان حاکم شد و بار دیگر همچون گذشته پا در رکاب آن قهرمان خستگی ناپذیر نهادند و داوطلبانه برای اجرای وظیفه الهی خود که حفظ اسلام و مرزهای کشور بود، رهسپار شدند.

در اندیشه رستگاری بود

در اندیشه رستگاری بود

وقتی از شهید یاسینی که در فاصله بسیار اندکی از کوره آتش نشسته بود، درباره سکوت طولانی‌اش پرسیدم رو به من گفت: به عاقبتم می‌اندیشیدم.

عزمی که محرک موتورجت‌‌ها شد

عزمی که محرک موتورجت‌‌ها شد

شهید منصور ستاری که همواره در پی خودکفایی و ارتقای نیروی هوایی بود، توانسته بود با طرح‌های خلاقانه‌ای که ارائه می‌داد، بخش موتورجت را که حیاتی و حساس به شمار می‌رفت احیا کند و به «آمادگاه موتورجت» ارتقا دهد.

امید در دل «امیدیه»

امید در دل «امیدیه»

با فعالیت‌های رعد، به دفاع هوایی روح تازه‌ای دمیده شد. قرارگاه رعد در پایگاه هوایی امیدیه خوزستان ،اغلب اوقات میزبان فرمانده نهاجا بود.

رنگ تازه‌ای به آسمان زندگی می‌زد
گفتار

رنگ تازه‌ای به آسمان زندگی می‌زد

پس از گذشت سه دهه از دفاع مقدس، هنوز زوایای بسیاری از زندگی بزرگ مردانی همچون شهید ستاری که در دفاع مقدس خوش‌ درخشیدند به خوبی روشن نشده است. مطالعه ابعاد مختلف زندگی و شخصیتی و همچنین شيوه‌های رفتاری فرماندهان آن زمان به عنوان هدایت کنندگان مسیر جنگ تحمیلی، می‌تواند سرمشق و سرلوحه مديران فرماندهان امروزی قرار گیرد.

مهربان اما مقتدر

مهربان اما مقتدر

فرماندهی بخش‌های مختلفی مانند گروه پدافند هوایی امیدیه، فرماندهی پدافند هوایی اهواز و مسئول ستاد قرارگاه رعد در امیدیه را بر عهده داشته است. شنیدنی‌های بسیاری از پیش تا پس از انقلاب اسلامی درباره شهید ستاری دارد.

دانشگاهی که مبدأ نوآوری‌ها شد

دانشگاهی که مبدأ نوآوری‌ها شد

سرهنگ خلبان پیشکسوت جلال آرام از کسانی است که در راه‌اندازی دانشگاه هوایی، شهید منصور ستاری را همراهی می‌کرد. این همسنگر شهید ستاری معتقد است فرمانده نهاجا برای ارتقای دانش نیروی هوایی هیچ محدودیتی نمی‌شناخت و با پشتکار و انگیزه بالا، راه را برای تأسیس دانشگاه هوایی هموار کرد.

قدر ثانیه‌ها

قدر ثانیه‌ها

یکی از همرزمان شهید ستاری، از خلاقیت و جسارتی می‌گوید که موجب شد استفاده از ثانیه‌ها به برتری منجر شود، یکی از چالش‌های مهم در مواجهه رادارها با تجهیزات موشکی ضدراداری که رادارهای ما را مورد اصابت قرار می‌دادند حل شود و رادارهای ما در امان بماند.