از شناخت دیروز تا فهم فردا

  • 1401/06/06 - 13:43
  • تعداد بازدید: 1160
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

از شناخت دیروز تا فهم فردا

سرلشکر شهید منصور ستاری، نوآوری‌های ماندگاری در نیروی هوایی داشت که نشأت گرفته از عمق نگاه و آینده‌نگری این فرمانده بود.

 

 

با پیروزی انقلاب اسلامی ارتشی متولد شد که دیگر با خواست نظام استکباری سازگاری نداشت و همنوایی با مردم و اطاعت ازولی فقیه، ارتش را به ارتشی مستقل، مؤمن و حزب اللهی تبدیل کرد.

رجوع به گذشته ضرورتی اجتناب ناپذیر است.برهه دفاع مقدس برای کشورمان از دوران طلایی تاریخ ایران زمین است. بی شک این دوران برای ایران اسلامی افتخارات فراوانی را به ارمغان آورده اما متأسفانه تاکنون به دلایلی بخش هایی از این دوران طلایی، مغفول مانده است.اگر بخواهیم هشت سال دفاع مقدس را تجزیه و تحلیل کنیم در می یابیم که ارتش به عنوان بازوی توانمند نظام جمهوری اسلامی ایران شناخنه می شود و با نوآوری،نبوغ رشادت و قهرمان پروری به درستی رسالت میهن دوستی را در عرصه های مختلف نبرد به نمایش در آورده است.

در طول دفاع مقدس، ارتش غیور 48 هزار 599 شهید پرونده دار داشته است 45 هزار و 844  نفر از این آمار نیروی زمینی هستند.

قرارگاه پدافند ارتش هم 380 شهید، نیروی هوایی آن نیز 1606 شهید و نیروی دریایی ارتش 669 شهید را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است. این روزهای رزمایش بزرگ ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنوب شرق کشور و آب های دریای عمان آغاز شده است و سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا) مروری دارد بر نوابغ و نوآوری های ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس. همان عواملی که باعث شدند امروزه ارتش در مسیر خودکفایی گام بردارد.

 

شهید ستاری به علت فعالیت های بیش از حدی که در اجرای طرح های جنگی از خود نشان داد ، درسال 1362 به سمت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شد . طرح ها و برنامه هایی که ارائه می داد بسیار منطقی،عملی، کاربردی و مؤثر بود. از این رو در سال 1364 به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی ای که از خود نشان داد، در بهمن ماه سال 1365 با درجه سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار این مسئولیت بود.

 

 

امیرسرلشکر منصور ستاری ۱۵ دی ماه ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی به شهادت رسید.

 

گزارش از پایگاه اطلاع‌رسانی شهید ستاری

 

پایان پیام/

 

  • گروه خبری : عمومی,برگزیده ها,زندگی نامه,مصاحبه ها و سخنرانی ها
  • کد خبر : 494
کلمات کلیدی
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید