آرامشی در روزهای سخت جنگ

  • 1400/10/26 - 13:16
  • تعداد بازدید: 2743
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

آرامشی در روزهای سخت جنگ

«سردار سرلشکر پاسدار محسن رضايي» از فرماندهان دوران دفاع مقدس، درباره امیر سرلشکر منصور ستاری گفتنی‌های جذابی دارد.

نخستین روزی که شهید ستاری را دیدم ، دقیقاً به یاد ندارم . آنچه در خاطرم هست ، روزهای آشنایی من با ایشان تقریباً از عملیاتهای بدر و خیبر ، بویژه « فاو » به این طرف می‌باشد . وی در این عملیاتها که کوران حوادث جنگ بود ، همدوش بچه‌های بسیجی تلاش می‌کرد و در لحظه لحظه‌های جنگ ، یار و مددکار آنها بود.

 

عملیات والفجر 8 ، یکی از صحنه‌هایی بود که شهید ستاری نهایت ایثار و ابتکار خود را در آن به نمایش گذاشت . ما این عملیات را با ایده غافلگیری دشمن آغاز کردیم و همه تجهیزات جنگی را در استتار کامل نخلها پنهان ساختیم . حتی توپخانه‌های ما که از خرمشهر تا خسرو آباد مستقر شده بودند ، در استتار کامل قرار داشتند.


شهید ستاری در این عملیات ، مسئولیت پدافند هوایی را به عهده داشت ، ایشان هم طبق نقشه عمل کرد ؛ اما در همان روز اول شروع عملیات ، سیستم سایت موشکی هاگ ، توسط دشمن شناسایی شد . عراق بلافاصله بعد از شناسایی هاگ ، از سیستم موشکهای لیزری و ضدرادار خود استفاده کرد و رادارهای هاگ ما را از کار انداخت.


بعد از اینکه سایت موشکی و پدافندی از کار افتاد، حجم بمبارانهای دشمن به شدت افزایش یافت . ما هم هیچ مانع دفاعی برای مقابله با این تهاجم بی امان را نداشتیم . هواپیماهای عراقی به طور مرتب ، بر سر نیروهای ایرانی بمب می‌ریختند . به طوری که در همان روز اول ، حدود پنج هزار نفر از بچه‌های ما بر اثر بمباران شیمیایی دشمن مجروح شدند.


مشاهده این صحنه برایم واقعاً آزار دهنده بود ، از اینکه می‌دیدم مقر سایت موشکی ما مورد شناسایی واقع شده ، به شدت ناراحت و مضطرب بودم .
مرتب در اتاق قرارگاه قدم می‌زدم و در جست و جوی راهی برای گریز از این وضعیت بودم . سراغ جناب ستاری را گرفتم . در آن شرایط حساس ، کسی از او خبر نداشت ، گفتم: 
هر طوری شده ، ستاری را پیدا کنید!


بعد از مدتی دیدم ستاری با چهره خاک آلود وارد اتاق شد و گفت: چیه برادر محسن؟
من که کلافه شده بودم ، باصدای بلند گفتم: تو کجایی بابا ؟ این بچه‌ها را دارند بمباران می‌کنند . یک فکری بکن !
ستاری گفت: در منطقه عملیاتی بودم . سایت هاگ را راه انداختیم و الان کار می‌کند.


حرف‌های ستاری ، اندکی آرامم کرد . بلافاصله با منطقه تماس گرفتم ، دیدم سایت راه افتاده و جلو بمبارانهای دشمن را گرفته است ."

امیرسرلشکر منصور ستاری ۱۵ دی ماه ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی به شهادت رسید. یاد و نام او و دیگر شهیدان دفاع مقدس گرامی باد.

 

گزارش از «پایگاه اطلاع‌رسانی شهید ستاری»

 

پایان پیام/

  • گروه خبری : عمومی,برگزیده ها,زندگی نامه,مصاحبه ها و سخنرانی ها,مقالات و دست نوشته ها,همسنگران شهید
  • کد خبر : 503
کلمات کلیدی
مدیر محتوا
خبرنگار

مدیر محتوا

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید