حمایت از ابتکارات و نوآوری ها

  • 1400/08/16 - 13:56
  • تعداد بازدید: 1175
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

حمایت از ابتکارات و نوآوری ها

تيمسار ستاري مدت ها در انديشه ساخت يک خودرو سواري در نيروي هوايي بود. به نظر مي‌رسيد ايشان مي‌خواستند با اين عمل به کارخانجات خودروسازي کشور که حدود سي سال خودرو توليد مي‌کردند ، ثابت کند که در اين کشور مي‌شود خودرو توليد کرد و هر سال هم مدل آن را عوض کرد . تا از اين طريق کشور را از وابستگي به خودروهاي خارجي بي‌نياز کرد.

تیمسار با این اهداف، فرمانده آمادگاه تعمیر و نگهداری خودرو در نیروی هوایی را ملزم به طراحی و ساخت اتومبیل کردند. پس از چندی به ایشان اطلاع داده شد به علت نبود امکانات لازم ، ساخت خودرو امکان‌پذیر نیست.


به تازگی سربازی به‌آمادگاه نوسازی فرماندهی لجستیکی آمده بود به نام « میکائیلی». او در طرحهای صنعتی دارای ابتکاراتی بود و چندین طرح برای ساخت خودرو تهیه کرده بود.

طرح های میکائیلی به جناب ستاری نشان داده شد. تیمسار پس از دیدن آنها بسیار خرسند شدند و بلافاصله برای دیدن آن سرباز به کارگاه آمدند. تیمسار ، مقداری با میکائیلی صحبت کردند و همان جا با گچ روی زمین طرحی را کشیدند و نظرات خود را در باره ساخت خودرو به او اطلاع دادند . همان روز وسایل لازم خریداری شد و کار ساخت شاسی آغاز گردید . فردا صبح که تیمسار به کارگاه آمدند ، شاسی آماده شده بود . بسیار خوشحال شدند و به یک قسمت آن اشاره کردند و گفتند: این مقدار ، زیادی است. باید اصلاح شود.

با راهنمایی تیمسار ، تغییرات انجام گرفت و چند روز بعد ، موتوری که برای شاسی در نظر گرفته شده بود ، روی آن نصب و به ترتیب اکسل‌های جلو و عقب ، و چرخها آماده شد . صندلی هم به آن افزوده شد.

در این زمان که مصادف با برگزاری نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوایی در دانشگاه هوایی بود ، تیمسار دستوردادند ، خودرو با همان وضعیت در نمایشگاه شرکت داده شود . هنگامی که رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای ، از نمایشگاه بازدید می کردند ، تیمسار ، ماشین را به ایشان نشان دادند که سال آینده این ماشین به بهره‌برداری برسد.

«فرمانده معظم کل قوا حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای و امیر سرلشکر شهید منصور ستاری فرمانده نهاجا در حال بازدید از پروژه خودرو ساخت نیروی هوایی»

در مراحل ساخت ، مدیر عامل پارس خودرو به دعوت تیمسار به کارگاه آمد و از ماشین بازدید کرد. ایشان گفت : موتور ماشین ضعیف است و چند روز بعد یک موتور « رنو-5 » هدیه کرد.

بر مبنای موتور جدید ، مقداری تغییرات بر روی شاسی و اتاق خودرو انجام گرفت و تیمسار هر روز به این بخش می زدند و اصرار داشتند ، ماشین تا 19 بهمن (روز نیروی هوایی) آماده شود.

روز چهارشنبه 14 دی ماه 73 به کارگاه آمدند و از ساعت 5 عصر تا 11 شب پیش بچه ها ماندند . فردا از کیش زنگ زدند و گفتند: بگویید همه بچه‌ها بمانند ،‌ من می‌آیم.»

امیرسرلشکر منصور ستاری ۱۵ دی ماه ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی به شهادت رسید.

 

گزارش از «پایگاه اطلاع‌رسانی شهید ستاری»

 

پایان پیام/

 

  • گروه خبری : عمومی,برگزیده ها,زندگی نامه,همسنگران شهید
  • کد خبر : 501
کلمات کلیدی
مدیر محتوا
خبرنگار

مدیر محتوا

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید