نوآوری‌هایی برای ایستادن

  • 1401/06/13 - 17:16
  • تعداد بازدید: 368
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
از نگاه همرزمان

نوآوری‌هایی برای ایستادن

همرزمان شهید ستاری در مورد خصوصیات آن شهید بزرگوار اظهار نظرهایی را بیان کردند که بازگویی آن جالب توجه است.

همرزمان شهید ستاری در مورد خصوصیات آن شهید بزرگوار اظهار نظرهایی را بیان کردند که بازگویی آن جالب توجه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهید ستاری، امیر سرتیپ علی غلامی از فرماندهان اسبق پدافند هوایی تأثیر بالای حضور شهید ستاری در نیروی هوایی را این‌گونه توصیف می­کند:

«قبل از ستاری نیروی هوایی ما نابود شده بود. در طول چند سالی که ستاری فرمانده نیروی هوایی بود نیرو [هوایی] بازسازی شد...»

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود مهم‌ترین و سنگین‌ترین کاری که شهید ستاری در نیروی هوایی انجام داد را «ایجاد حس خودباوری در بین کارکنان نیروی هوایی» برشمرد.

-امیر سرتیپ احمد صادق نژاد در خصوص شهید ستاری بیان می‌دارد: «افتخار ما شهید ستاری است که نابغه [بود] و مدیریت و دانش بالایی داشت. تحصیلات بالایی داشت و مجله‌های هوایی را ترجمه می‌کرد و به دانش روز آگاه بود.»

-امیر سرتیپ دوم بازنشسته سماواتی در مورد شهامت شهید ستاری در ایجاد تغییرات وسیع در مدیریت تجهیزات و منابع انسانی نیروی هوایی و تاکتیک­های به کار رفته می­گوید :

«اگر من حتی سواد ستاری را با همان طرز تفکر می‌داشتم، ولی شهامت اجرای این طرح‌ها را نداشتم»

-سرهنگ بازنشسته فرخی در خصوص طرح­های ارائه شده توسط شهید ستاری و تأثیر آن بر افزایش موفقیت نیروی هوایی در دفاع مقدس می‌گوید:

«یکی از طرح­های نابی که شهید ستاری ارائه کرد در جنگ شهرها بود. یک طرح خاص و ناب. یک ره­گیری خاموش به گونه­ای که یک فروند هواپیمای فانتوم خودی از پایگاه سوم همدان با بیست فروند هواپیمای عراقی درگیر شده و عملیات آن­‌ها را به­هم زده و هواپیما­های عراقی مجبور به رهاسازی حدود پنجاه تن بمب در فضا شدند...»

امیر سرتیپ دوم بازنشسته قاسم فراوان در خصوص نحوه اعمال مدیریت شهید ستاری در عملیات والفجر 8 می‌گوید: «شهید ستاری در عملیات والفجر 8 اقدام به فراخوان بهترین نفرات پدافند هوایی از تخصص­های مختلف راداری و زمین به هوا از سراسر کشور و تقسیم آن‌ها در ایستگاه­های راداری (بندر امام، دزفول، بوشهر و بهبهان) و سایت­ها و مواضع زمین­به­هوا خصوصاً هاوک کرد. خودش نیز در رادار بندر امام که رادار اصلی عملیات محسوب می‌شد مستقر شد. رادارهای دزفول، بندر امام و بهبهان به عنوان رادارهای کمکی انجام وظیفه کردند».

سروان حجت مرادی از کارکنان پیشکسوت در پدافند هوایی خاطره­ای از میزان مهارت و تبحر بالای شهید ستاری بیان می­دارد: «در یکی از روزهای عملیات والفجر 8، پس از ره­گیری هواپیمای عراقی توسط سایت هاوک مستقر در منطقه، شهید ستاری خطاب به کاربر سایت هاوک می­گوید که شلیک نکن چون خلبان از هواپیما بیرون پرید. در واقع شهید ستاری کیلومترها آن طرف­تر و در پشت اسکوپ رادار متوجه تغییر ناگهانی و شیوه حرکت هواپیما شد و مانع از به هدر رفتن موشک هاوک شد.»

سرهنگ بازنشسته غلامرضا اینانلو از نحوه تعامل شهید ستاری با کارکنان تعمیر و نگهداری به نیکی یاد می‌کند و معتقد است که اشراف شهید ستاری بر امور تعمیر و نگهداری (علاوه بر امور عملیاتی) منجر به افزایش بهره­وری وی در حوزه مدیریتی شد.

امیر سرتیپ ستاد فرزاد اسماعیلی که از شاگردان شهید ستاری در دانشگاه هوایی محسوب می‌شود در خصوص شهید ستاری و نقش وی در عملیات­های دفاع مقدس می­گوید: «اگر نیروهای جوان­تر این افتخار را نداشته­اند که در جنگ حضور داشته باشند، اما حلاوت زنده نگه داشتن خاطرات دفاع مقدس، از جنس حلاوت حضور در دفاع مقدس است. درست مثل پاسداشت عاشورا و تاسوعا.

خداوند در قرآن تصریح فرمودند که من، عدد زیاد دشمن را در نظر شما (مسلمانان) کم جلوه دادم و تعداد کم شما را در چشم دشمن زیاد به نظر آوردم. برای ما در عملیات والفجر 8 این آیه تکرار شد. راه کنشی (تاکتیکی) که شهید ستاری در این عملیات بر اساس نبوغی که داشت  مورد استفاده قرار داد، منحصر به فرد بود. ما اصلاً تا دوره جنگ، چیزی به نام «پدافند متحرک» نداشتیم، ولی شهید ستاری چندین شیوه را هم­زمان به مرحله اجرا در آورد. یکی از ابتکارات شهید ستاری در دوران دفاع مقدس، آن بود که طرح خاموش بودن رادار جستجوی هاوک را به اجرا گذاشت. مشکل آن بود که در زمان حمله این رادار به دلیل کارکردی که داشت، خیلی زود مورد توجه قرار می­گرفت و از سوی دشمن تلاش می­شد تا خیلی سریع مورد هدف قرار گیرد. شهید ستاری در رادار بندر امام، بر اساس طرح «زمان بندی» به مجرد کشف هواپیما، دستور خاموش کردن رادار مادر را به صورت لحظه­ای صادر می­کرد. در این شرایط با روشن شدن رادار جستجو و ره­گیر هاوک و مشخص شدن سمت و زاویه، عملاً این امکان را که دشمن بتواند با شناسایی رادار مادر، تهدید اولیه هواپیماهایش را از بین ببرد، سلب می­کرد. پیروی از این شیوه است که منجر می­شود در عملیات والفجر 8 بیش از 70 فروند هواپیما و بالغ بر 10 فروند بالگرد دشمن ساقط شود»

دکتر سورنا ستاری فرزند شهید ستاری در خصوص طرح‌­های ابتکاری آن فرمانده نابغه نیروی هوایی می­گوید:

«شبکه کردن رادارهای کشور در زمان جنگ که میلیاردها دلار خرج داشت و با صد میلیون دلار انجام شد که صدها رادار کوچک و بزرگ را در شبکه وصل کنیم و در سیستم دفاعی استفاده شود [از ابتکارات و اقدامات ارزشمند شهید ستاری می‌باشد.]

سورنا درخصوص نقش پدرش در جنگ می­گوید:« چیزی که پدرم را از دیگران متمایز کرده ،دانشی است که آن را به مرحله عمل رسانده بودند و آن را در عملیات­هایی همچون والفجر هشت به­کار گرفته بودند اگر پای صحبت کسانی که در عملیات والفجر هشت شرکت داشتند بنشینید می­بینید که با چه دانشی و با چه امیدی توانستند به هم­رزمانشان کمک کنند همه دیدند که که ایشان چطور یک سایت پدافندهوایی را به چند قسمت تقسیم کردند و مدیریت کردند و می توان گفت عملیات والفجر هشت نقطه عطفی در تاریخ پدافند بود و این ممکن نبود مگر تسلط کامل بر کار و دانشی که به مرحله عمل رسیده باشد. وقتی که در یک روز سه تا از رادارهای ما توسط عراق منهدم شد و این به­دلیل این بود که عراق با سلاح جدیدی که از غرب گرفته بود، در آن زمان و با آن امکانات کم متوجه شدند که این موشک هواپیمای سوخو 22 بوده و طریقه مقابله با آن هم این­گونه است که به­طور مثال وقتی رادار روشن شد بعد از فلان ثانیه و بعد از فلان سیگنال رادار را خاموش کن. به­دلیل اینکه ضد رادار می باشد و ....و با همین امکانات کم توانستند در مقابل بسیاری از حملات دشمن مقاومت کنند و این ابتکارات خاص ایشان بود و گویا در طی این عملیات برق یکی از سایت­ها قطع شده بود و در پاسخ به نفر کادری که می گفت برق رادار قطع شده ،چکار کنم و وقتی که همه شهادت را در جلوی چشمانشان می­دیدند و در زمانی که همه امید خود را از دست داده بودند گفتند که هر چه در جلوی خودت می بینی کنار بذار و دیگه به عقربه های رادار نگاه نکن. با اطلاعاتی که من به تو می­دهم ،به خدا توکل کن تو می­توانی با روحت و فکرت موشک را فایر کنی و بزن و همان هم شد و توانستند عملیات با موفقیت به پایان برسانند.»

 


تهیه و تنظیم : رضا جهانفر

  • گروه خبری : اسلایدر,زندگی نامه,مصاحبه ها و سخنرانی ها
  • کد خبر : 519
کلمات کلیدی
مدیر محتوا
خبرنگار

مدیر محتوا

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید