ماتمکده‌ای عاشقانه در وصف یاران کربلا

  • 1401/06/26 - 18:57
  • تعداد بازدید: 1245
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

ماتمکده‌ای عاشقانه در وصف یاران کربلا

«ماتمکده عشاق» دیوان شعری است سروده حاج حسن ستاری پدر شهید منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش. این شامل اشعاری است که در مدح و مرثیه پیامبر اعظم(ص) و ائمه معصوم(ع) سروده شده.

 

«ماتمکده عشاق» دیوان شعری است سروده حاج حسن ستاری پدر شهید منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش. این شامل اشعاری است که در مدح و مرثیه پیامبر اعظم(ص) و ائمه معصوم(ع) سروده شده.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهید ستاری، دیوان شعر «ماتمکده عشاق» همزمان با ایام اربعین حسینی از سوی انتشارات سخن وارد بازار کتاب شده است. این دیوان شعر، حاصر سروده های حاج حسن ستاری متخلص به «شهباز» است که در سفر به عراق، شامات، مکه و مدینه سروده شده و در سال 1330 به فرجام رسیده است.

حاج حسن ستاری (شهباز) پدر بزرگوار سرلشگر شهید منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در دی ماه 1373، همراه با جمعی از همرزمانش در سانحه هواپیما به شهادت رسید.

اما «ماتمکده عشاق» شامل اشعاری است که در وصف پیامبر اعظم(ص) و ائمه اطهار و مرثیه سرایی وقایع جانگداز تاریخی از جمله حماسه عاشورا سروده شده است.

دیوان شعر شهباز روی هم رفته خاطرات عاشورایی را در ذهن خواننده بیدار می کند. رقت قلب را می افزاید، سطح عاطفی خواننده را بالا می برد و در نتیجه نشانگر صفا و صداقت و صدق گفتار شاعر است.

امیراسماعیل آذر شاعر و استاد دانشگاه، علاوه بر درج مقدمه ای بر این دیوان، تحلیلی کوتاه از آن ارائه کرده که خواندنی است. او در بخشی از مقدمه اش آورده است: «گروهی از شاعران، شعرشان را از کوچه باغ های باصفا، پاک و بی آلایش عبور می دهند. به قدسیان عالم پاک می اندیشند و می خواهند در پناه آنها به خدای عالمیان تقرب پیدا کنند. آنها آرامش خود را در چنین آستانی می یابند و سر بر همین آستانه می نهند. شاعرانی که در این ساحت شعر سروده اند و سر بر همین آستانه سوده اند، شعرشان مهربان، ساده، صادق و دلنشین است. شعر حاج ستاری متخص به شهباز از این دست است.»

ابیاتی چند از غزلی از این دیوان که در شرح حادثه عاشوراست را با هم بخوانیم:

شاهنشه ملک دین کامل شد از او آیین

هم بت شکن مشرک هم صف شکن عدوان

لیلا به غم و زاری اشکش ز بصر جاری

مشغول عزاداری چون بید تنش لرزان

 

در پایان اشعار این دیوان، آمده است: «خاتمه یافت مصیبت نامه حاجی مرشد حسن ستاری شهباز الشعراء و سه جلد کتاب دیگر از اثر طبع مشارالیه باقی است، یکی موسوم به «چهارفصل» و دیگری «خاطرات و مشاهدات» و سومی «وصیت نامه به ابنای میهن» نثراً و نظماً که انشاءالله بعداً به طبع می رسد. شهریور 1336»

«ماتمکده عشاق» سروده حاج حسن ستاری (شهباز) با مقدمه امیراسماعیل آذر در 426 صفحه از سوی انتشارات سخن همزمان با ایام اربعین حسینی منتشر شده است.

پایان پیام/

 
  • گروه خبری : عمومی,زندگی نامه
  • کد خبر : 546
کلمات کلیدی
مدیر محتوا
خبرنگار

مدیر محتوا

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید