سایه «انتقام» روی سر دشمن

  • 1399/09/22 - 08:58
  • تعداد بازدید: 226
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

سایه «انتقام» روی سر دشمن

وقتی عراق در 31 شهریور1359 با حمله هوایی به اهدافی در ایران، جنگ را آغاز کرد، هرگز تصور نمی کرد تنها چند ساعت بعد پاسخی کوبنده دریافت کند. شهید یاسینی یکی از خلبان های عملیات موسوم به انتقام بود که چون صاعقه ای بر سردشمن فرود آمد.عملیات انتقام تنها چند ساعت پس از حمله دشمن به سرعت طرح ریزی و اجرا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهید ستاری، برخلاف تصور رایج در میان مردم که گمان می رود عملیات کمان99 در روز یکم مهرماه 1359 اولین واکنش نیروی هوایی ایران به تجاوزگری عراق بود، این عملیات انتقام بود که تنها چند ساعت پس از حمله دشمن به سرعت طرح ریزی و اجرا شد تا بعثی ها را در بهت و وحشت فرو ببرد.
سرلشکر شهید خلبان علیرضا یاسینی که به همراه شهید ستاری در سانحه هوایی 15 دی ماه 1373 به شهادت رسید، یکی از خلبان های حاضر در عملیات انتقام بود.
 
عقربه های ساعت که به ساعت 2 بعد از ظهر روز سی و یکم شهریورماه 1359 نزدیک می شد، پایگاه ششم شکاری بوشهر لحظات آرامی را سپری می کرد. ناگهان صدای چند انفجار از چند نقطه شنیده شد و همه سراسیمه به این طرف و آن طرف می دویدند. امیرخلبان مسعود اقدام که از شاهدان واقعه است می گوید: آن روز کسی نمی دانست چه خبر شده است. نتوانستم طاقت بیاورم و خودم را به گردان پروازی رساندم. شهیدان یاسینی و دژ پسند را دیدم که همراه چند خلبان دیگر کف یک اتاق نشسته اند و نقشه عملیات را بررسی می کنند. یاسینی به من گفت عراقی ها ناجوانمردانه به ما حمله کرده اند و حالا می خواهیم جواب شان را بدهیم."
 
عراق حمله خود را از ظهر همان روز (31 شهریورماه) با ده ها فروند هواپیما به 10 فرودوگاه و پایگاه هوایی کشورمان انجام داده بود. آن طور که وفیق سامرایی از افسران ارشد اطلاعاتی ارتش بعث در کتاب ویرانی دروازه شرقی می نویسند، صدام دقایقی پس از حرکت جنگنده هایش گفته بود: "تا نیم ساعت دیگر کمر ایران خواهد شکست!" اما دیکتاتور بغداد هرگز تصور را نمی کرد که تنها چند ساعت بعد، از سوی نیروی هوایی ایران پاسخی قاطع دریافت کند.
 
امیر اقدامی می گوید: "آن روز (31 شهرویورماه) حدود نیم ساعت روی نقشه و برنامه پروازی کار کردیم تا اینکه برنامه آماده شد. هدف "پایگاه شعیبیه" عراق بود که یک دسته چهار فروندی با هشت خلبان برای انجام این عملیات در نظر گرفته شد."
 
سرتیپ آذرفرمانده دسته پرواز،  سرلشکر خلبان شهید داوود اکرادی (کابین عقب)، شهید دژپسند، سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری (کابین عقب)، شهید سرلشکر یاسینی، سرتیپ خلبان مسعود اقدام (کابین عقب)، خلبان فعلی‌زاده و خلبان شهید حسن طالب‌مهر (کابین عقب) نفراتی بودند که باید با چهار فروند جنگنده در قالب گروه البرز به اهداف نظامی دشمن حمله می کردند. عملیات انتقام با دو گروه صورت گرفت که گروه دوم باید از پایگاه سوم شکاری همدان وارد عمل می شد. اما خلبان های پایگاه بوشهر که شهید یاسینی نیز از جمله آنها بود، به عنوان اولین گروه حمله را آغاز کرد.
 
امیر اقدامی که در روز عملیات به عنوان کابین عقب شهید یاسینی شرکت کرده بود، می گوید: "به طرف پایگاه شعیبیه می تاختیم که پایگاه فاو و ام القصر عراق نیز جلو چشمان مان خودنمایی کرد. هیچ پدافندی کار نمی کرد. شهید یاسینی با تعجب گفت: آقا مسعود مثل اینکه عراقی ها خواب اند! در پاسخ گفتم: نه آقا رضا! خواب نیستند، خیال شان آسوده است. زیرا فکرش را نمی کردند ما بتوانیم با این سرعت به حمله آنها پاسخ بدهیم".
 
عملیات انتقام در عصر روز 31 شهریورماه 1359 با انهدام اهداف نظامی در داخل خاک عراق با موفقیت انجام شد. بعثی ها که به تقلید از حمله هوایی غافلگیر کننده صهیونیست ها در جریان جنگ شش روزه (1967) قصد نابودی نیروی هوایی ایران را داشتند، تنها ساعتی بعد چنان سیلی محکمی دریافت کردند که رویای شیرین شان را به کابوسی ترسناک مبدل ساخت. آنها جنگ را ناجوانمردانه آغاز کردند، اما پایمردی، تعهد و شجاعت خلبانانی چون علیرضا یاسینی به دشمن فهماند که اگر شروع کننده باشند، هرگز پایان دهنده جنگ نخواهند بود.
 
شهیدعلیرضا یاسینی از یاران شهید منصور ستاری 15 دی ماه 1373 همراه با جمع دیگری از فرماندهان بلندپایه نیروی هوایی ارتش، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 
 
پایان پیام/
 
  • گروه خبری : عمومی,برگزیده ها,زندگی نامه,همسنگران شهید
  • کد خبر : 185
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید