درباره منصور

* 1327: در روستای ولی آباد ورامین به دنیا آمد. پدرش که شاعری فاضل بود. زمانی که او 9 سال داشت، در گذشت 


* 1337: منصور دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد ورامین و دوران تحصیلات متوسطه را در روستای «یونیک» باقر آباد به پایان رسانید. او با وجود سختی‌هایی که در راه تحصیل وجود داشت، با پشتکار و جدیت فراوان به کسب علم پرداخت.

* 1346: با پایان یافتن تحصیلات متوسطه، وارد دانشکده افسری شد و پس از پایان دوران آموزشی به درجه ستوان دومی نائل آمد.

«منصور ستاری جوان در دوره آموزشی افسری»


* 1350: برای گذراندن دوره عملی کنترل رادار، راهی کشور آمریکا شد و پس از یک سال به ایران بازگشت و به عنوان افسرشکاری نیروی هوایی، مشغول به کار شد.

* 1354: سه سال بعد در کنکور سراسری سال 54 شرکت کرد و در رشته برق و الکترونیک پذیرفته شد؛ اما با شروع جنگ تحمیلی و در حالی که بیش از چند واحد به پایان تحصیلات دانشگاهی اش باقی نمانده بود، دفاع از میهن را ترجیح داد و تحصیل را رها کرد.* 1366 تا پایان جنگ تحمیلی: اسکورت ناوگان تجاری کشتی های نفتکش ایران در خلیج فارس و دریای عمان جزو اولویت‌های کشور بود. بر همین اساس، انجام عملیات اسکورت با توجه به حجم عملیات جنگی وحجم عملیات عادی و روزانه نیروی هوایی کار عظیمی بود که با هدایت منصور و همسنگرانش به خوبی انجام شد.

«امیر سرتیپ ستاری در حال بازدید از یک پایگاه هوایی؛ سال 1368»

 

همسنگران، منصور ستاری را فرمانده میدان‌های حساس و کارهای ناممکن می‌دانند. در ادامه تنها بخشی از گام‌های اثرمند او در تحول‌آفرینی آمده است:

 

1- تاسیس دانشکده پرواز- خلبانی- که آرزوی دیرینه هر ایرانی وطن دوست و کارکنان نیروی هوایی بود. اولین سری دانشجویان خلبانی در مهرماه سال 1367 وارد دانشکده پرواز شدند.

2- تاسیس دانشگاه هوافضا با هشت گرایش تحصیلی و مبتنی بر برنامه های آموزشی، مجموعه های کارشناسی و مصوبات وزارت فرهنگ و آموزش عالی.

3- تاسیس دانشکده پرستاری و راه اندازی مرکز تحقیقات و آموزش پزشکی – پاتولوژی – نیروی هوایی.

4- توجه به آموزش کارا- حین خدمت- و آموزش کارکنان رده میانی.

5- تاسیس هنرستان کارو دانش و فنی و حرفه ای در مرکز آموزش های هوایی واجرای برنامه های آموزش و پرورش برای افرادی که حداکثر با سن 16سال به استخدام نهاجا درآمده بودند تا بتوانند مانند دانش آموزان دبیرستان، به تحصیل بپردازند و دیپلم رسمی کشور به آنها اعطا شود.

6- ایجاد شبکه دیده بانی برای تقویت سامانه پدافندی کشور، ایجاد شبکه دیده بانی بصری، ایجاد موانع هوایی بر فراز دره ها، گذرگاه ها و ارتفاعات و....

«نصر» منصور بر دشواری‌ها و محدودیت‌ها

 

* 1361، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یک آتش‌بار کامل موشک هاک را در 23 کیلومتری آبادان، بین جاده ماهشهر- آبادان مستقر کرده بود. با آغاز عملیات بیت المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد، این سایت مورد بهره برداری قرار گرفت و نیروها و رزمندگان مستقر در آنجا را زیر پوشش دفاعی خود قرار داد.

بعد از گذشت چند ساعت و در حالی که عملیات به اوج خود رسیده بود، ناگهان سامانه خنک کننده اتاق هدایت موشک از کار افتاد و با اینکه متخصصان حاضر  تلاش زیادی را برای راه اندازی آن انجام دادند، ولی موفق نشدند و در آن شرایط سخت، این سایت غیر قابل استفاده شد. شهید ستاری که به عنوان فرمانده در بخشی دیگرحضور داشت، وقتی از این موضوع مطلع شد، خود را به آنجا رساند، طرحی نوآورانه ارائه داد و مشکل را برطرف کرد. 

 

* 1365: منصور ستاری با شایستگی‌هایی که از خود نشان داد، در سال 1365 به عنوان فرمانده نیروی هوایی ارتش معرفی شد و تا هنگام شهادت عهده‌دار این امر خطیر بود.  

سرهنگ منصور ستاری در پایگاه راداری بندر امام خمینی(ره) در جریان عملیات والفجر8

 

* 1373:  پانزدهم دی‌ماه، روزی سرد و تلخ را در گام کشور رقم زد. منصور مقصد نهایی را آسمان و دیدار معبود برگزید و پس از گذراندن 46 بهار پربار در 15 دی ماه سال 1373، در سانحه هوایی نزدیک فرودگاه اصفهان همراه با جمعی از فرماندهان نیروی هوایی به دیدار یاران شهیدش شتافت.

«شهید منصور ستاری در آخرین دیدار با یاران در دی‌ماه 1373؛ پایگاه هوایی کیش»

یادش گرامی و راهش پر رهرو

فایل ها