آرشیو خبرزندگینامه کد مطلب: 557     

فرمانده خستگی ناپذیر

شهید ستاری را به هیچ عنوان بیکار نمی دیدیم دائم مشغول کار بود و در اوقات فراغت هم در حال مطالعه و تحقیق بود. امیر ستاری آدمی بود که از ثانیه به ثانیه وقتش استفاده می کرد.
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد ساعت 10:24

به گزارش پایگاه خبری شهید ستاری، سرهنگ عین الله افروز از همرزمان شهید ستاری، فرمانده فقید نیروی هوایی را آدمی فعال و پیگیر می داند که از لحظه به لحظه وقتش استفاده بهینه می کرد و شیوه فرماندهی اش به گونه ای بود که باعث می شد نیروها از صمیم قلب او را دوست داشته باشند و فرمانش را اجرا کنند. ماحصل گفت و گوی ما با سرهنگ کنترل شکاری عین الله افروز را پیش رو دارید.

سرهنگ افروز در خصوص فعالیت های خستگی ناپذیر شهید ستاری می گوید: یکی از خصوصیات امیر ستاری این بود که دائم یا خودش پیشرفت می کرد یا باعث پیشرفت نیروها و مجموعه تحت امرش می شد. او حتی به نظرات و پیشنهادهای دانشجوها اهمیت می داد و به آنها توجه می کرد. افتخار من این است که از شاگردان آموزش دیده تخصصی ایشان هستم. فرماندهی یک لحظه بیکار نمی ماند و دائم مشغول کار بود. اوقات فراغتی هم که پیدا می کرد، حتما به مطالعه و تحقیق می پرداخت.
همرزم شهید ستاری می افزاید: امیر ستاری برای پیشبرد کارها چندین روش را دنبال می کرد. هم از دانش افراد قدیمی و با تجربه استفاده می کرد و هم خودش به تحقیق و مطالعه در جزوات و کتاب های روز دنیا می پرداخت. البته اینطور نبود که از خلاقیت ها غافل باشد. برعکس اگر نکته ای نادرست از جزوات و آئین نامه های خارجی و بیگانه به ما تحمیل شده بود، با ابتکارات و تجربیاتی که خودش داشت، آنها را اصلاح می کرد و به نحو شایسته ای از این آئین نامه ها بهره برداری می کرد.
وی با اشاره به اینکه ابتکارهای شهید ستاری در اثنای جنگ راهگشای عملیات مختلف می شد، به عملیات والفجر8 اشاره کرده و بیان می دارد: به نظر من والفجر8 را باید به نام شهید ستاری نامگذاری کرد. ابتکارها و خلاقیت های این شهید در عملیات فتح فاو به گونه ای بود که منجر به هدف قرار دادند هفتاد و چهار فروند هواپیمای دشمن شد. با توجه به اینکه نیروهای ما باید از عرض رودخانه عظیم اروند عبور می کردند، دشمن سعی می کرد با استفاده از نیروی هوای اش، پیشروی رزمنده ها را متوقف کند که هدف قرار گرفتن تعداد قابل توجهی از هواپیمای بعثی، باعث شد والفجر8 با موفقیت به پایان برسد.
سرهنگ افروز با تعریف خاطره ای از نحوه برخورد شهید ستاری به مشکلات مجموعه های زیر دستش اظهار می دارد: در سال ۱۳۷۲ من به فرماندهی پدافند منطقه ماهشهر و بندر امام منصوب شدم. یکبار شهید ستاری جهت بازدید از منطقه تشریف آوردند و از مسائل و مشکلات جویا شدند. من موضوع فاضلاب کل منطقه را به عرض ایشان رساندم و درخواست واگذاری اعتباری بسیار بالا جهت خرید و نصب بیش از ۳ هزار متر لوله به قطر حداقل ۱۰ اینچ به ایشان ارائه شد. شهید ستاری بلافاصله گفتند درمحوطه فلان پایگاه و در پشت ساختمان تدارکات حدود ۶۰۰۰ متر لوله ۸ اینچ وجود دارد که آن پایگاه به این لوله ها نیاز ندارد. هماهنگ کنید تا نیاز شما برآورده شود. با این کار شهید ستاری، از صرف هزینه های کلان جلوگیری شد. 
همرزم شهید ستاری می افزاید: نکته ای که باید از امیر ستاری آموخت این است که همیشه به توانایی های داخلی اعتماد داشت و به آن اهمیت می داد. زمانی بازسازی یک سیستم کامل موشکی به کارشناسان کشور کره واگذار و قرارداد بسته شد. مبالغ کلانی ارز هم به این منظور واگذار شد. ولی برخلاف قرارداد، آنها پروژه را نیمه کاره رها کردند. شهید  ستاری بازسازی سیستم بسیار با ارزش هاگ را به متخصصان داخلی پدافند هوایی واگذار کرد. با حمایت ها و توجه ایشان این کار به نحو شایسته ای انجام گرفت و باعث شادی و خرسندی  مسئولین و مقامات کشور شد.نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  
کد امنیتی: