آرشیو خبرزندگینامه کد مطلب: 425     
فرمانده آسمانی

آتش در هواپیما

در پایگاه ، اولین کسی که خودش را به هلی کوپتر رساند ، تیمسار ستاری بود. او در حالی که اشک شوق می‌ریخت ما را محکم در آغوش گرفت و گفت خدا را شکر می‌کنم که شما را دوباره به من بازگرداند
۱۳۹۷ يکشنبه ۷ مرداد ساعت 11:28

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهید ستاری، تیمسار تیمسار خلبان سید رضا پردیس از فرماندهان پیشکسوت نیروی هوایی و همسنگران شهید منصور ستاری، خاطره‌ای از این شهید والامقام دارد که خواندنی است :

«عملیات والفجر 10 تازه آغاز شده بود . مسئولیت پشتیبانی از نیروهای سطحی را در خرمال و حلبچه به عهده پایگاه ما گذاشته بودند  تیمسار ستاری از آغاز عملیات در پایگاه حضور داشتند ، خلبانان و پرسنل فنی را جهت انجام مأموریت ، مورد تشویق قرار می‌دادند.
در همین عملیات ، من و تیمسار عصاره ، مأمور اجرای بمبارانهای هوایی شدیم و به منطقه رفتیم . دو مأموریت را با موفقیت به پایان رساندیم . بار سوم که برای مأموریتی خاص با 23 بمب از انواع مختلف به پرواز در آمدیم ، هواپیما به علت سنگینی بمبها سرعت زیادی نداشت و قدرت مانورش کم شده بود . به همین علت مورد اصابت دو موشک حرارتی قرار گرفت .
هواپیما آتش گرفت و به سختی در حال سوختن بود . ارتفاعات مشرف به حلبچه را که در مقابل ما بود ، رد کرده بودیم و تصمیم داشتیم هواپیما را به پایگاه سنندج برسانیم . اما لحظه به لحظه شعله‌های آتش از اگزوز هواپیما با شدت بیشتری خارج می‌شد .
دستورالعمل‌های لازم را جهت خاموش کردن آتش به کار بستیم ، ولی مؤثر واقع نشد و بعد از گذر از ارتفاعات ، شروع به چپ و راست رفتن کرد . در همان حال لوله‌های هیدرولیک که فرمانها را کنترل می‌کند ، در حال ذوب شدن بود و این مسئله باعث شد ، هواپیما به یکباره وارونه شود .
عصاره ، بلافاصله دسته پرش صندلی را کشید و هر دو از هواپیما به بیرون پرتاب شدیم . بعد از اینکه با چتر به زمین فرود آمدیم ، بچه‌ها به کمک ما آمدند و با هلی کوپتر به پایگاه انتقالمان دادند .
در پایگاه ، اولین کسی که خودش را به هلی کوپتر رساند ، تیمسار ستاری بود . او در حالی که اشک شوق می‌ریخت ما را محکم در آغوش گرفت و گفت :خدا را شکر می‌کنم که شما را دوباره به من بازگرداند !»
امیرسرلشگر منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش در 15 دی ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی و همرزمان اش به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
پایان پیام/
 
 نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  
کد امنیتی: