آرشیو خبرهمسنگران شهید کد مطلب: 383     
همسنگران شهید

پرواز عشق او بود

شهید علیرضا یاسینی از خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی و یکی از همرزمان شهید سرلشکر منصور ستاری، کسی بود که علاقه‌ای غیر قابل وصف به پرواز داشت.
۱۳۹۶ شنبه ۳۰ دي ساعت 17:07

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهید ستاری، پرواز، عشق و علاقه‌ای بود که در میان افتخارآفرینان نیروی هوائی وجود داشت. اما این علاقه در تیمسار شهید علیرضا یاسینی یار و همراه سرلشگر شهید منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش، رنگ و بوی دیگری داشت.

سرتیبپ خلبان روح الدین ابوطالبی از پیشکسوتان نیروی هوائی ارتش و همراهان شهید یاسینی، خاطره‌ای درباره این علاقه وصف ناشدنی این خلبان توانمند به پرواز دارد:

«زمانی که در بوشهر با ایشان همکار شدم، بخش اعظم پروازهای جنگی اش را انجام داده بود. هر چند اوصاف او را از زبان دوستان شنیده بودم و به عشق و علاقه وصف ناپذیرش نسبت به پرواز آشنا بودم، ولی در مدتی که تا پایان جنگ باقی مانده بود، خود دیدم که چگونه عاشقانه پروازهای جنگی را انجام می داد. خلبانی شجاع و نترس بود که از هیچ مأموریتی، هراس به دل راه نمی داد. هنگام عملیات چنان خونسرد بود که گویی پروازی معمولی انجام می دهد. به همین دلیل در دوستان این باور به وجود آمده بود که هیچ گاه یاسینی مورد هدف قرار نخواهد گرفت. هرچند پروازهای زیادی انجام داده بود، اما هرگز نشد که از زبان خودش درباره مأموریتهایش سخنی بشنوم و یا اینکه از تعداد و چگونگی مأموریتهایش صحبت کند. اواخر جنگ بود که به عنوان معاون عملیات پایگاه بوشهر، برنامه ریزی کرده بودم تا پروازهایی را در منطقه فاو انجام بدهیم.

عراق برای بازپس گیری فاو دست به عملیات گستردهای زده بود. هدف از این پروازها زدن عقبه دشمن و نیروهای کمکی آنان بود تا بلکه بتوانیم در پناه بمبارانهای مکرر، نیروهای خودی را سالم برگردانیم تا اسیر نشوند. یکی از خلبانان را در برنامه پروازی قرار دادم و پس از آن به ترتیب خلبانان بعدی را تعیین کرده بودم.

حدود ۱۰ دقیقه مانده به شروع نخستین پرواز، شهید یاسینی که در آن موقع فرمانده پایگاه بود، در حالی که خود را به چتر و کلاه مجهز کرده بود وارد «آلرت» شد. رو به من کرد و گفت:

- کی نوبت ماست؟

پرواز شما برنامه ریزی نشده مگر اینکه دستور بفرمایید!

در حالی که می خندید، گفت:

- بریم استارت بزنیم هواپیما را ببینیم بلدیم یا یادمان رفته.

اصرار ما برای جلوگیری از پرواز ایشان مؤثر نیفتاد و به طرف نخستین هواپیما که اماده برای پرواز بود، رفت و در چشم به هم زدنی درون کابین قرار گرفت. این عمل وی باعث روحیه گرفتن سایر دوستان پروازی شد. به گونهای که برای رفتن به مأموریت از هم سبقت می گرفتند.

در آن روز، هر 55 دقیقه یک بار تعدادی از هواپیماها را روانه منطقه می کردیم. شهید یاسینی در آن روز دوبار ماموریت جنگی انجام داد.»

شهید سید علیرضا یاسینی، از یاران و هم‌پروازان شهید ستاری، در 15 دی ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پایان پیام/
نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  
کد امنیتی: