آرشیو خبرهمسنگران شهید کد مطلب: 342     
خاطره ای از همرزم شهید ستاری؛

خلبانی که راننده تاکسی شد

همسر شهید یاسینی یار و همرزم شهید ستاری و از فرماندهان نیروی هوایی، در این خاطره به یکی از نقطه‌های وصل و سرآغاز راه مشترک عروج این دو فرمانده آسمانی اشاره می‌کند.
۱۳۹۶ سه شنبه ۱۸ مهر ساعت 13:45

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهید ستاری، شهید علی یاسینی همراه و هم پرواز شهید منصور ستاری در لحظه عروج بود. چه آن‌که پیش از آن نیز رابطه‌ای گرم و صمیمی میان این دو مرد آسمانی شکل گرفته بود. خاطرات مشترک و دستاوردهای گوناگونی را به ارمغان آوردند که نشان از عمق شناخت متقابل و همراهی این دو فرمانده والامقام نیروی هوایی بود.

خانم پروانه محمودی همسر شهید یاسینی به نقطه‌های آغاز همراهی این دو قهرمان پروازی اشاره می‌کند که خواندنی است: 

«مدرسه ها باز شد، بچه ها می رفتند سر کلاس، خوشحال بودم که خانه خودم هستم و هر روز علی را می‌بینم. علی اما بیش‌تر روزهاپرواز داشت. خلبان‌ها سه چهار تایی پرواز می کردند، ولی فقط یک دوتایشان برمی‌گشتند. آن وقت صدای شیون و زاری از توی پایگاه بلند می شد. هر روز نگاهمان به آسمان بود که مردها برمیگردند یا نه. با پروازهایی که می کرد، مرتب درجه ‌اش بالا می‌رفت. قبل از جنگ سروان بود. بعد شد سرگرد، سرهنگ و... ولی همیشه می گفت «باور کن پروانه من فقط یه وسیله‌ام، توی هواپیما که می‌شینم، نمیدونم کی این هواپیما رو بلند می کنه  انگار یه دست غیبی من رو می بره و برمی‌گردونه، توی این آتیش که می رم، ترسم می‌ریزه.»

هر روز هم پرواز داشت. بهش خیلی فشار می آمد، ولی میگفت «میدونی چه قدر خرج هر خلبان شده توی این مملکت. یه عمر خوردیم و خوابیدیم، حالا جنگه، وظیفه مونه، باید واستیم بجنگیم. اونهایی که کنار کشیدن خیلی نامردی کردن.» دلش هم نمی آمد به بقیه فشار بیاورد. می گفت «فلانی رو می خوام بفرستم، سه تا بچه داره. فلانی پروازش ضعیفه. اگه اتفاقی براش بیفته چی؟» آن زمان آقای ستاری، از کارهای علی که شنیده بود، تلفنی بهش گفته بود «شنیدم راننده تاکسی خط ویژه‌ی عراق شده ای!» آن قدر که پرواز برون مرزی داشت. از آن به بعد، دیگر خلبان ها ولش نمی کردند. بهش می گفتند «راننده تاکسی».

شهید علی یاسینی به همراه امیرسرلشگر منصور ستاری و چند تن دیگر از دلاورمردان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در 15دی ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

شهید ستاری (راست)، خلبان رستمی و شهید علی یاسینی بر سر سفره افطار. 

پایان پیام/
نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  
کد امنیتی: