مأموریتی به جای من

صبح خیلی زود در آلرت بودم که متوجه شدم خلبانان دسته پروازی آمدند و به سوی آشیانه ها رفتند. من هم از آلرت خارج شدم و به سوی هواپیمای شماره یک، که قرار بود جناب یاسینی با آن پرواز کند، حرکت کردم.

۱۳۹۸/۲/۲

به بلندای آسمان

منصور نشست لبه پله اولی و بند کفش ها را باز کرد و مادر با سوزن جوال دوز نشست به دوختن کتانی های کهنه او. پلک هایش به سرخی میزد از بس آه می کشید و اشک نمی ریخت، مبادا که منصور ببیند و غم بر دل کوچکش بنشیند. مبادا که فکر کند کار بدی کرده و بعد از آن، ل...

۱۳۹۸/۱/۳۱

افتخاری دیگر

در هر درجه و پستی که بود سعی داشت تا با پرواز های عملیاتی و بهره گیری از مهارت خاصی که در طول جنگ به دست آورده بود، برای آموزش به سایرین، روشهای مناسب را به طور عملی انتقال دهد.

۱۳۹۸/۱/۲۸

مساوی شدیم

شهید یاسینی سعی می‌کرد هواپیما را به پایگاه برساند و من هم از تعقیب هواپیماهای دشمن دست برداشتم تا شاید بتوانم کمکی برای او باشم. ولی هر لحظه وضع وخیم تر می شد و هواپیما مثل اسب افسار گسیخته این طرف و آن طرف می رفت.

۱۳۹۸/۱/۲۷

نگاهی به اندیشه خودکفایی شهید ستاری؛

نصر «منصور» بر«محدودیت»

شهید منصور ستاری از ابتدا دریافته بود کسی جز کشور و مردمانش، همراه و یاور سختی‌ها نیستند، بر همین اساس بود که توانست در دوران پر تلاطم و سختی‌های محدودیت و جنگ، راه نیروی هوایی و دفاع از پهنه هوایی کشور را با خلاقیت و نوآوری‌های منحصر به‌فردش مدیریت ...

۱۳۹۸/۱/۲۵

«منصور» از آغاز تا پرواز

اجرای طرح های نوین و تجهیز سیستم های راداری-پدافندی توان نیروی هوایی را در طول جنگ تحمیلی در سرنگونی هواپیمای های متجاوز دشمن دو چندان کرد و پس از آن نیز ثمرات ارزشمندی را در دفاع از تمامیت ارضی کشور به یادگار گذاشت.

۱۳۹۸/۱/۲۰

واکنش در کمتر از ۳ ثانیه

در این مأموریت، دقت نظر و مهارت جناب یاسینی برایم خیلی جالب بود که در آن شلوغی که از هر طرف موشک به سویمان می آمد و هرکسی بعد از زدن هدف به فکر دور شدن از تیررس دشمن بود، او با خیال راحت تمام حرکات دسته پروازی را زیر نظر داشت.

۱۳۹۸/۱/۱۸

گفتار

فرمانده ذاتی

تیمسار خلبان فریدون علی مازندرانی از ویژگی‌های شهید ستاری و شاخصه‌های این شهید والامقام می‌گوید.

۱۳۹۸/۱/۱۷

به نیروی هوایی نیا

بدون این كه تیمسار متوجه شود، تمام كارهای اداری ایشان را به عنوان یك ستاری نآشنا، انجام دادم. قرار شد كه دو روز بعد در فرماندهی لجستیكی نیروی هوایی و در تخصص خودش مشغول به خدمت شود

۱۳۹۸/۱/۱۴

پدر مهربان نیروی هوایی

همراه و همسنگر شهید ستاری معتقد است این فرمانده آسمانی یک انسان معنوی همه بُعدی بود. متعالی بود. پدر خانواده‌ی نیروی هوایی بود.

۱۳۹۸/۱/۱۰

از آبی فنس‌ها تا بی کران آسمان

تا شب رو پا بود. آبی آسمانی سیم توری‌ها، جلوه تازه‌ای به پایگاه بخشیده بود. نیمه های شب، خسته و گرسنه به اتاقی که برایش در نظر گرفته بودند برگشت. لباس سبز سربازی را که سراپا رنگی شده بود، درآورد و سر بی‌شام بر بالش نهاد.

۱۳۹۸/۱/۶

تسلطی که حیرت پاکستانی‌ها را برانگیخت

تیمسار عصاره باد کارهایی که منصور می‌کرد، افتاد. از جوشکاری تا سیم‌کشی داخلی هواپیما و نصب قطعات را همراه مهندسین انجام می‌داد تا آنها را دلگرم کند.

۱۳۹۸/۱/۲

همواره به خدا توکل کن

درون کابین نشسته بودیم و مهندسان پرواز و پرسنل فنی سرگرم مقدمات کار جهت راه اندازی سیستمها برای شروع پرواز ما بودند که یکی از پرسنل از پلکان هواپیمای من بالا آمد. کاغذی به دستم داد که در آن نوشته شده بود: سید! امروز شما لیدر دسته هستی.

۱۳۹۷/۱۲/۲۶

فرمانده آسمانی

تشویق به کار خیر و صادقانه

شهید منصور ستاری یکی از همین نابغه‌ها بود و توانایی‌هایی داشت که دیگران کم‌تر از ویژگی‌ها برخوردار بودند. ویژگی او در قابلیت‌های علمی و فنی بود.

۱۳۹۷/۱۲/۲۵

۱۲ فروند هواپیمای دشمن را فراری دادیم

جناب یاسینی گفت: نگفتم هواپیماهای عراقی از ترس فرار می کنند. البته این امر بر می گردد به اراده خداوند که افعال انسان هم از آن ناشی می شود. ما فقط باید به خدا اتکا داشته باشیم.

۱۳۹۷/۱۲/۲۲

اعجوبه قرن

پدر، در هر فرصتی مسائل اخلاقی را با زبان و بیانی شیوا و گاه با رمز و کنایه و به صورت غیر مستقیم بیان می کرد.

۱۳۹۷/۱۲/۲۲

هدیه غیرمنتظره

شب که به پایگاه رسیدیم، شنیدم که یک کامیون هدیه از طرف دفتر فرماندهی برای بچه ها آورده‌اند، هدیه‌ای که از سوی فرمانده بود.

۱۳۹۷/۱۲/۱۸

«کمان۱۲» رونمایی شد

خط تولید پهپاد رزمی کمان-12 و اولین مرکز عمردهی سازه های هوایی با فناوری لیزر در ایران با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد.

۱۳۹۷/۱۲/۱۳

از تبار آسمان

وقتی پدر نبود

سن زیادی نداشت و در شادمانی‌های کودکی بود که سایه امن و آرام پدر از بالای سرش پرکشید، از همان روزها نگاه «منصور» به «آسمان» بود.

۱۳۹۷/۱۲/۱۱

فرمانده آسمانی

خلاقیت و رادارها

شهید ستاری خلاقیت‌ها و نوآوری‌های متعددی در عرصه پدافند هوایی داشت و استفاده از رادارهای جی‌پی‌اس‌الون در شکل و ساختاری که تا آن موقع معمول نبود یکی از خلاقیت‌های ایشان در ور دوران دفاع مقدس به شمار می‌رود.

۱۳۹۷/۱۲/۵

نگاهی سایه‌گسترده بر همه

شهید ستاری همان اندازه که حال و هوای دفاع هوایی را مهم می دانست و از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کرد، هرگاه مشکلی از پرسنل نیروی هوایی مشاهده می‌کرد، برای حل آن اهتمام می‌ورزید.

۱۳۹۷/۱۲/۴

به روایت فرمانده

فرمانده یا مدیر راهبردی

تیمسار خلبان سید رضا پردیس از روزهای دفاع مقدس و نقش‌آفرینی کلیدی شهید منصور ستاری به عنوان یک مدیر راهبردی و کارآمد می‌گوید.

۱۳۹۷/۱۱/۱۸

نخستین بارقه‌های رعد

سرهنگ رشید قشقایی از همراهان شهید ستاری درباره شکل گرفتن اولین گام‌های «قرارگاه رعد» پدافند هوایی نهاجا می‌گوید.

۱۳۹۷/۱۱/۱۴

استاد تمام عیار

شهید ستاری تجربیات و دستاوردهای ناب خود در عرصه دفاع هوایی و کنترل شکاری را با تسلط بالایی که به این عرصه داشت، در کلاس‌های آموزشی به شاگردانش منتق می‌کرد.

۱۳۹۷/۱۱/۷

فرمانده به روایت فرمانده،

حامی و متخصص

تیمسار فریدون علی‌مازندرانی، خلبان پیشکسوت نیروی هوایی و از نقش‌آفرینان پروژه موشک سجیل، از حضور اثرگذار شهید منصور ستاری در جای‌جای نیروی هوایی می‌گوید.

۱۳۹۷/۱۰/۳۰

روایتی از فرمانده آسمانی نیروی هوایی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب،

طراز انقلابی

سرلشکر شهید ستاری فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش به واقع یک نمونه کامل از افراد در طراز انقلاب اسلامی ایران است.

۱۳۹۷/۱۰/۱۰

فرمانده آسمانی

زمانی‌که «منصور» به آرزویش رسید

کوچک سازی سایت‌های موشکی، یکی دیگر از کارهای انجام شده در طول عملیات والفجر 8 است که با این ابتکار، بخ شهای کم‌تر ضروری و سنگین را از سامانه موشکی حذف کردیم.

۱۳۹۷/۹/۲۲

«اوج» پرواز پرنده‌های بومی

شهید ستاری آخرین بار به من گفت که این‌ها با ما نیستند و خودت به فکر ساخت این هواپیما باش و کامپوزیت شاپ را توسعه بده.

۱۳۹۷/۹/۱۹

ناگفته هایی از زوایای فنی و اخلاقی شهید ستاری:

یافتن راه حلی که آمریکایی ها نگفته بودند

نوآوری واژه‌ای جدانشدنی از کارهای شهید ستاری است. کلیدواژه‌ منحصر به‌فرد فرمانده آسمانی نیروی هوایی، کلید گشایش درهای بسته و راه‌های نرفته بود.

۱۳۹۷/۹/۱۲

نکته های ناب و دست اول فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش از زندگی و شهادت منصو

منصور به‌دنبال چه بود؟

فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همسنگر شهید ستاری درباره این شهید والامقام می‌گوید: ستاری به دنبال تجلی زیبایی‌های خلقت خداوند در نیروی هوایی بود.

۱۳۹۷/۹/۱۰