ماجرای ماسک و «منصور»

گفت تو راننده‌ای و بهتر است ماسک داشته باشی. سریع برو ولی عجله نکن، هرچه خدا بخواهد همان می‌شود.

۱۳۹۸/۱۲/۱۷

از شهامت تا شهادت

آغاز راه شان با تکیه به یاد حضرت حق تعالی، رسالتشان سربلندی ایران و مقصدشان دیدار یار بود.

۱۳۹۸/۱۰/۱۴

خلبان رحمانی بدرقه شد

ایران‌زمین یکی از فرزندان برومندش در دفاع از آسمان کشور را از دست داد.

۱۳۹۸/۱۰/۸

نگهدارم خداست

مصطفی را، همه با دیانت و متانت‌اش می‌شناختند. آرام بود و توأمان، غوغای رسیدن در دل داشت. سروان حسین فرج پور از همراهان و همرزمان شهید مصطفی اردستانی درباره این شهید والامقام خوطره‌ای شنیدنی بیان می‌کند:

۱۳۹۸/۱۰/۱

مأموریتی در ام‌القصر

سرتیپ خلبان حسین نظری که از همراهان شهید علیرضا یاسینی است یکی از مأموریت‌هایی را که همراه این شهید والامقام بود، روایت می‌کند: پیش از حمله عراق به خاک کشورمان، من با شهید یاسینی در پایگاه بوشهر در یک گردان بودیم.

۱۳۹۸/۹/۲۴

اسطوره خستگی ناپذیر

هر کسی مصطفی اردستانی را می شناخت و با او همرزم بود، می دانست چه روحیه و توان بالایی دارد و در راه انجام وظیفه خستگی نمی شناسند.

۱۳۹۸/۵/۱۷

«ستاری» و «بابایی» همرزمانی جدایی ناپذیر

«همرزم» واژه‌ای زیبا در دیباچه جنگ است که در میان اسامی ثبت شده در آن، نام شهیدان عباس بابایی و منصور ستاری درخشندگی خاصی دارد.

۱۳۹۸/۵/۱۴

نقش شهید یاسینی در اولین عملیات هوایی ایران در جنگ تحمیلی

سایه ˝انتقام˝ روی سر دشمن

وقتی عراق در 31 شهریور1359 با حمله هوایی به اهدافی در ایران، جنگ را آغاز کرد، هرگز تصور نمی کرد تنها چند ساعت بعد پاسخی کوبنده دریافت کند. شهیدی یاسینی یکی از خلبان های عملیات موسوم به انتقام بود که چون صاعقه ای بر سردشمن فرود آمد.

۱۳۹۸/۴/۲۵

مأموریتی عجیب

در همین فاصله ای که در اتاق منتظر بودم شهید اردستانی به خاک دشمن رفته و عملیاتی را به سرانجام رسانده بود. من که تازه متوجه قضیه شده بودم، به شوخی گفتم: خوب شد با یک تیر دو نشان زدی. هم از مهمانت پذیرایی کردی و هم مأموریت جنگی انجام دادی.

۱۳۹۸/۳/۲۶

آتش در بندر بصره

بلافاصله خلبان کابین عقب را صدا زدم و گفتم: من گردش میکنم، شما روی آن کشتی قفل کن. پس از گردش هواپیما، خلبان کابین عقب روی هدف قفل کرد و در چشم به هم زدنی، موشک را شلیک کرد، دوباره گردشی کردم و دومین موشک را نیز رها کرد. آن‌جا را به جهنمی از آتش تبدی...

۱۳۹۸/۳/۱۱

پرواز در سکوت

شهید یاسینی روحیه سلحشوری داشت، آن‌هایی که او را از نزدیک می‌شناختند معتقدند هیچ گاه تحت تأثیر شرایط بحرانی قرار نمی گرفت و تنها به انجام موفقیت آمیز مأموریت می اندیشید و تا خطری جدی مأموریت را تهدید نمی کرد، از آن منصرف نمی‌شد.»

۱۳۹۸/۲/۲۳

روزهای سخت جنگ

شهید یاسینی رو به من کرد و گفت آن‌ها مرخصی نرفته بودند، همه شهید شده بودند، یا اسیر، من که پشت تلفن نمی توانستم به شما این مطلب را بگویم. حالا فهمیدی که چرا به مرخصی نمی آمدم.

۱۳۹۸/۲/۲۱

مرد خانواده

فرمانده آسمانی نیروی هوایی به همان اندازه که مرد میدان و عملیات بود، در خانواده نیز مرد خانواده بود و جایگاه خانواده برایش اهمیتی ویژه داشت.

۱۳۹۸/۲/۱۷

به عاقبتم می‌اندیشیدم

خود را به او نزدیک کردم و گفتم: تیمسار! چی شده، کشتیهات غرق شدند؟! شهید یاسینی تأملی کرد و گفت: به عاقبتم می‌اندیشیدم.

۱۳۹۸/۲/۱۴

درسی از شهامت

آن روز کسی رهبری دسته را به عهده داشت که همه به مهارت و شهامتش ایمان داشتیم و آن شهید یاسینی بود. پس از توجیه و هماهنگی های لازم توسط رهبر دسته و انجام کارهای مقدماتی پرواز، سوار هواپیما شده به سوی باند حرکت کردیم.

۱۳۹۸/۲/۷

مأموریتی به جای من

صبح خیلی زود در آلرت بودم که متوجه شدم خلبانان دسته پروازی آمدند و به سوی آشیانه ها رفتند. من هم از آلرت خارج شدم و به سوی هواپیمای شماره یک، که قرار بود جناب یاسینی با آن پرواز کند، حرکت کردم.

۱۳۹۸/۲/۲

مساوی شدیم

شهید یاسینی سعی می‌کرد هواپیما را به پایگاه برساند و من هم از تعقیب هواپیماهای دشمن دست برداشتم تا شاید بتوانم کمکی برای او باشم. ولی هر لحظه وضع وخیم تر می شد و هواپیما مثل اسب افسار گسیخته این طرف و آن طرف می رفت.

۱۳۹۸/۱/۲۷

نگاهی به اندیشه خودکفایی شهید ستاری؛

نصر «منصور» بر«محدودیت»

شهید منصور ستاری از ابتدا دریافته بود کسی جز کشور و مردمانش، همراه و یاور سختی‌ها نیستند، بر همین اساس بود که توانست در دوران پر تلاطم و سختی‌های محدودیت و جنگ، راه نیروی هوایی و دفاع از پهنه هوایی کشور را با خلاقیت و نوآوری‌های منحصر به‌فردش مدیریت ...

۱۳۹۸/۱/۲۵

واکنش در کمتر از ۳ ثانیه

در این مأموریت، دقت نظر و مهارت جناب یاسینی برایم خیلی جالب بود که در آن شلوغی که از هر طرف موشک به سویمان می آمد و هرکسی بعد از زدن هدف به فکر دور شدن از تیررس دشمن بود، او با خیال راحت تمام حرکات دسته پروازی را زیر نظر داشت.

۱۳۹۸/۱/۱۸

همواره به خدا توکل کن

درون کابین نشسته بودیم و مهندسان پرواز و پرسنل فنی سرگرم مقدمات کار جهت راه اندازی سیستمها برای شروع پرواز ما بودند که یکی از پرسنل از پلکان هواپیمای من بالا آمد. کاغذی به دستم داد که در آن نوشته شده بود: سید! امروز شما لیدر دسته هستی.

۱۳۹۷/۱۲/۲۶

۱۲ فروند هواپیمای دشمن را فراری دادیم

جناب یاسینی گفت: نگفتم هواپیماهای عراقی از ترس فرار می کنند. البته این امر بر می گردد به اراده خداوند که افعال انسان هم از آن ناشی می شود. ما فقط باید به خدا اتکا داشته باشیم.

۱۳۹۷/۱۲/۲۲

اعجوبه قرن

پدر، در هر فرصتی مسائل اخلاقی را با زبان و بیانی شیوا و گاه با رمز و کنایه و به صورت غیر مستقیم بیان می کرد.

۱۳۹۷/۱۲/۲۲

به روایت فرمانده

فرمانده یا مدیر راهبردی

تیمسار خلبان سید رضا پردیس از روزهای دفاع مقدس و نقش‌آفرینی کلیدی شهید منصور ستاری به عنوان یک مدیر راهبردی و کارآمد می‌گوید.

۱۳۹۷/۱۱/۱۸

نخستین بارقه‌های رعد

سرهنگ رشید قشقایی از همراهان شهید ستاری درباره شکل گرفتن اولین گام‌های «قرارگاه رعد» پدافند هوایی نهاجا می‌گوید.

۱۳۹۷/۱۱/۱۴

«اوج» پرواز پرنده‌های بومی

شهید ستاری آخرین بار به من گفت که این‌ها با ما نیستند و خودت به فکر ساخت این هواپیما باش و کامپوزیت شاپ را توسعه بده.

۱۳۹۷/۹/۱۹

بازگشت از سفر کره

طرح فرهنگی

شهید ستاری، همان اندازه که به طرح‌های دفاعی و رزمی نیرو توجه داشت، در اندیشه طرح‌ها و لازمه‌های فرهنگی نیروی هوایی بود.

۱۳۹۷/۸/۲۶

غذای ساده

ساده زیستی تنها یک ویژگی از فرمانده آسمانی نیروی هوای ارتش جمهوری اسلامی ایران نبود، بلکه در جان و کالبدش جریان داشت و به آن عمل می‌کرد.

۱۳۹۷/۸/۹

فرمانده آسمانی

چک تضمینی

فرمانده آسمانی نیروی هوایی، از هیچ تلاش و مردانگی برای حل مشکلات دیگرا فروگذار نمی‌کرد، روحیه‌ای که مثال‌زدنی بود.

۱۳۹۷/۷/۸

با همسنگران شهید ستاری؛

گرفتار قفس تنگ دنیا

شهید مصطفی اردستانی از هم‌پروازان شهید منصور ستاری و جزو قهرمان‌های دفاع مقدس، بود که به نقل از دوستانش خاطرات زیادی از رشادتهایش وجود دارد و همه آنها خواندنی است.

۱۳۹۷/۱/۲۶

همسنگران شهید ستاری

مشکلی که ساده شد

یکی از همرزمان شهید مصطفی اردستانی از هم‌پروازان شهید ستاری و جزو قهرمان‌های دفاع مقدس، یکی از روزهای بودن در کنار این شهید بزرگوار را نقل می‌کند.

۱۳۹۶/۱۲/۱۲