«ستاری» یعنی سعی تلاش استقامت و رادمردی

شاید کمتر کسی بداند که فکر تولید اولین خودروی ملی- ایرانی را یک نظامی ارتشی ارائه داده بود. شهید منصور ستاری فرمانده شهید نیروی هوایی نه تنها این ایده را ارائه داد که گام های عملی مهمی در جهت تولید آن برداشته بود.

۱۳۹۸/۴/۲۴

از غرش آذرخش تا طلوع قاهر و کوثر

زمانی که مستشاران آمریکایی با تکبر از اداره ارتش شاهنشاهی سخن می گفتند، کمتر کسی فکرش را می کرد که یک روز ایران اسلامی بتواند در ساخت پیشرفته ترین و پیچیده ترین تسلحیات نظامی که سرآمدشان هواپیمای جنگنده است، حرفی برای گفتن داشته باشد.

۱۳۹۸/۴/۲۳

قهرمان آسمان

فراموش نمی کنم که در این هنگام به اتفاق دوستان پدافندی به آسمان چشم می دوختیم و هر یک با خوشحالی به دیگری می گفت: نوع مانورش را می بینی؟ این حاج مصطفی است!

۱۳۹۸/۴/۱۵

مقاوم و استوار

منصور گفت: نباید خودمان را ببازیم. مقاوم باش پسر. با افتادن کاظمی مکث کرد. انگار کوهی از جا درآمده بود.

۱۳۹۸/۴/۱

از خانه تا دانشکده افسری

منصور دست به نرده ها گرفت و پله‌ها را یکی دوتا کرد. چند کلاغ روی درخت های کاج حاشیه پرسه می زد منصور خود را توی صف جا داد. افسر جوانی دست ها را از پشت به هم گره کرده و صاف و عصا قورت داده ایستاد روبروشان و توضیح داد که باید بروند انبار و وسایل شخصی ش...

۱۳۹۸/۳/۲۷

رد پررنگ حضور پدر

حاج حسن ستاری تا زنده بود در خدمت همین مردم بود. برای شخم زدن زمین‌ها، 30 رأس گوساله خرید و به روستا آورد. آن‌ها را پرورش داد و در اختیار مردم گذاشت تا زمین‌هایشان را آباد کنند. دست‌هایش همیشه پر از تاول بود.

۱۳۹۸/۳/۱۸

همراهی فرمانده در شهادت پدر

پدرم وقتی صدای هواپیما را می شنود، بچه های برادرم را به داخل اتاق پرت می کند، اما ترکش های بمب به پاها و بدن پدرم اصابت و رگ پایش را قطع می‌کند. در آن وضعیت، با توجه به ازدحام مجروحان، پیدا کردن دکتر و درمانگاه خیلی دشوار بوده و تا ایشان را به دکتر ب...

۱۳۹۸/۲/۳۰

لمس دوباره زندگی

منصور سراپاگوش شده بود و از اینکه دوباره صدای مادر و ناصر را میشنید، غرق لذت بود. حالا قدر زندگی را بهتر می دانست انگار.

۱۳۹۸/۲/۹

مرد خانه

عرق بر صورتش نشسته و به نفس نفس افتاده بود که چراغ روشن شد. نورش به اتاق روشنی بخشید. مادر خندید، از ته دل. سایه منصور، بزرگ و پر ابهت، روی دیوار اتاق افتاده بود. مادر دوباره به مهر نگاهش کرد.

۱۳۹۸/۲/۴

به بلندای آسمان

منصور نشست لبه پله اولی و بند کفش ها را باز کرد و مادر با سوزن جوال دوز نشست به دوختن کتانی های کهنه او. پلک هایش به سرخی میزد از بس آه می کشید و اشک نمی ریخت، مبادا که منصور ببیند و غم بر دل کوچکش بنشیند. مبادا که فکر کند کار بدی کرده و بعد از آن، ل...

۱۳۹۸/۱/۳۱

«منصور» از آغاز تا پرواز

اجرای طرح های نوین و تجهیز سیستم های راداری-پدافندی توان نیروی هوایی را در طول جنگ تحمیلی در سرنگونی هواپیمای های متجاوز دشمن دو چندان کرد و پس از آن نیز ثمرات ارزشمندی را در دفاع از تمامیت ارضی کشور به یادگار گذاشت.

۱۳۹۸/۱/۲۰

از آبی فنس‌ها تا بی کران آسمان

تا شب رو پا بود. آبی آسمانی سیم توری‌ها، جلوه تازه‌ای به پایگاه بخشیده بود. نیمه های شب، خسته و گرسنه به اتاقی که برایش در نظر گرفته بودند برگشت. لباس سبز سربازی را که سراپا رنگی شده بود، درآورد و سر بی‌شام بر بالش نهاد.

۱۳۹۸/۱/۶

تسلطی که حیرت پاکستانی‌ها را برانگیخت

تیمسار عصاره باد کارهایی که منصور می‌کرد، افتاد. از جوشکاری تا سیم‌کشی داخلی هواپیما و نصب قطعات را همراه مهندسین انجام می‌داد تا آنها را دلگرم کند.

۱۳۹۸/۱/۲

از تبار آسمان

وقتی پدر نبود

سن زیادی نداشت و در شادمانی‌های کودکی بود که سایه امن و آرام پدر از بالای سرش پرکشید، از همان روزها نگاه «منصور» به «آسمان» بود.

۱۳۹۷/۱۲/۱۱

دور تا دور این باغ جای پای من است

روزهای جوانی را برای تحصیل در خانه‌ای در ورامین گذراند، خانه‌ای که روایت‌های ناگفت بسیاری از تلاش شبانه‌روزی‌اش برای پیشرفت و اعتلا دارد و نوید فرمانده‌ای زمینی با روحی آسمانی می‌دهد.

۱۳۹۷/۷/۳۰

فرمانده آسمانی

اگر هشتاد بار هم پاسخ منفی بدهی

هیچ کاری را نشدنی نمی‌دانست و برای هر بن‌بستی راهی متصور بود، به طوری‌که بسیاری از اقدامات خوب و اثرگذار با همین روحیه فرمانده آسمانی نیروی هوایی به سرانجام رسید.

۱۳۹۷/۷/۱۸

از تبار آسمان

کمک به خانه

اصرار فایده نداشت. حرف حاجی یک کلام بود. حرفش دو تا نمی شد. او باید می ماند و مثل هر روز صبح، با مادر می رفت پی دوشیدن گاوها و فخری خانه را آب و جارو و اتاق‌ها را مرتب میکرد.

۱۳۹۷/۶/۳۱

تیمسار این همه اطلاعات را از کجا آورده بود؟

شهید منصور ستاری، علاوه بر تجربه و دانش بالایی که داشت، استعداد و نبوغ را دستمایه ارائه بسیاری از طرح‌های خلاقانه خود کرده بود

۱۳۹۷/۱/۲۷

بازگشت با شاخه گل

مرد آسمان‌ها، همواره توجه و حواسش را همان میزان که به عرصه دفاع هوایی کشور داده بود، دلی گره خورده به جوان‌ها و نیروی انسانی از دانشگاهی و افسران نیروی هوایی داشت

۱۳۹۷/۱/۱۹

لانه کبوتران

پشتکار شهید ستاری در تامین نیازها و تجهیزات بومی برای پدافند هوای ارتش در دوران مدیریتشان مثال زدنی بود و برای پیگیری و تامین این نیازها معتقد بودند که اگر هشتاد بار هم به در بسته بخورند باز هم از تلاش درست بر نمی دارند.

۱۳۹۶/۱۲/۲۰

برگی دیگر از افتخارات پدافند هوایی ایران؛

سایت راداری که بعثی‌ها را عاجز کرد

هدایت و راهبری شهید ستاری در روزهای پر تلاطم جنگ تحمیلی و تلاش کارکنان سایت رادار سوباشی، واقع در همدان، به عنوان یکی از مهمترین سایتهای راداری کشور در زنجیره عظیم پدافند هوایی، نقشی مهم در عرصه دفاع هوایی کشورمان ایفا کرد.

۱۳۹۶/۱۱/۱۸

نگویید نمی‌شود

از ناشدنی‌ترین‌ها راهی می‌یافت و با ابتکار و پشتکاری که داشت، برای انجام دادن سخت‌ترین کارها آستین بالا می‌زد

۱۳۹۶/۱۱/۱

تلاش در حال بیماری

فرمانده آسمانی نیروی هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران مدتی را که بیمار بود و در دوران نقاهت به سر می‌برد دست از کار نکشید و در تلاش برای بهتر ساختن وضع نیرو بود.

۱۳۹۶/۱۰/۲۹

ناگفته هایی از منش منصور ستاری؛

فرمانده‌ قلب‌ها

توانمندی شهید ستاری در سه عرصه دانش تخصصی، عملیاتی و فرماندهی خصوصیت بارزی بود که کم‌تر فرمانده‌ای از آن برخوردار بود و در کنار آن با نگاه خالصانه‌ای که داشت، بر قلب‌ها مدیریت می‌کرد.

۱۳۹۶/۹/۲۱

گام‌های بزرگ تا خودکفایی و توانمندی

شهید ستاری بر طرح‌هایی که موجب می‌شد نیازی از کشور تأمین یا گامی به سوی پیشرفت برداشته شود تاکید داشت و برای تحقق این دست طرح‌ها و کارهای نوآورانه، از هیچ تلاش و حمایتی فروگذار نمی‌کرد.

۱۳۹۶/۹/۸

گام‌های بزرگ تا خودکفایی و توانمندی

شهید ستاری بر طرح‌هایی که موجب می‌شد نیازی از کشور تأمین یا گامی به سوی پیشرفت برداشته شود تاکید داشت و برای تحقق این دست طرح‌ها و کارهای نوآورانه، از هیچ تلاش و حمایتی فروگذار نمی‌کرد.

۱۳۹۶/۹/۸

نگاه منصور ستاری به خانواده

همسر شهید منصور ستاری از نامه‌ای می‌گوید که در نخستین سال ازدواج توسط این شهید نوشته شده است.

۱۳۹۶/۸/۹

شاخصه‌های فرماندهی سرلشگر شهید منصور ستاری به روایت همرزمان

مثبت‌اندیشی یکی از ویژگی‌های شهید ستاری بود

یکی از مقاطع درخور توجه زندگی شهید منصور ستاری دوران دانشگاه این شهید است که ناگفته‌های زیادی از ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی ایشان از زیان هم‌دانشگاهیانی که بعدها دوستان صمیمی و همرزمان او در عرصه دفاع مقدس شدند نهفته است.

۱۳۹۶/۸/۹

ابتکار یک فرمانده و برتری هوایی ایران در جنگ نفت‌کش‌ها

توانمندی و تلاش فرماندهی نیروی هوایی و شبکه کنترل پدافند هوایی ارتش در طول دوران دفاع مقدس موجب شد تا با وجود تمامی حملات زمینی دریایی و هوایی تولید نفت با قوت بر روی سکوها ادامه یابد و صادرات آن متوقف نشود.

۱۳۹۶/۷/۲۲

یادداشتی از شهید ستاری به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

بهترین دوستان و رفیقان من کارگران و سربازان نیروی هوایی هستند

همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس شروع جنگ تحمیلی به کشورمان یادداشتی از شهیدسرافراز منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس بازنشر می شود.

۱۳۹۶/۷/۱