عطش یادگیری

هنوز اذان صبح را نگفته بودند که منصور از مادرش خداحافظی کرد و از خانه بیرون زد. هوا سرد و تاریک بود و ستاره ها در آسمان سوسو می زدند. منصور کلاهش را تا بالای ابروها پایین کشید و از کوچه خارج شد.

۱۳۹۸/۸/۱۳

نشنال اینترست:

ایران در تولید جنگنده‌ها به خودکفایی رسیده است

نشنال اینترست در گزارشی از خودکفایی ایران در تولید جنگنده‌های نظامی گفت.

۱۳۹۸/۸/۱

کتاب‌گاه

کتاب برایم مهم‌تر است

منصور گفت: می‌خوام یه کتاب زبان بخرم و به روسری خوب برای آبجی فخری. روزی که بابا داشت میرفت تهرون به فخری قول روسری داده بود که اون تصادف لعنتی بهش مهلت نداد.

۱۳۹۸/۷/۲۴

دوراندیشانه در راه خودکفایی

برای ساختن و منسجم شدن کارهای نوآورانه، تلاش و تشویق می‌کرد. تلاشش برای منسجم کردن فعالیت‌های جسته و گریخته اثرمند شد. گروه‌ها یکپارچه شدند و همدیگر را یافتند.

۱۳۹۸/۷/۲۳

پشت جلد

امید در دل «امیدیه»

با فعالیت‌های رعد، به دفاع هوایی روح تازه‌ای دمیده شد. قرارگاه رعد در پایگاه هوایی امیدیه خوزستان ،اغلب اوقات میزبان فرمانده نهاجا بود.

۱۳۹۸/۷/۱۳

خلاقیت فرمانده در رادارها چه بود؟

به گفته سرهنگ بالازاده از همرزمان شهید سرلشگر منصور ستاری، این شهید والامقام خلاقیت‌ها و نوآوری‌های متعددی در عرصه پدافند هوایی داشت و استفاده از رادارهای جی‌پی‌اس‌الون در شکل و ساختاری که تا آن موقع معمول نبود یکی از خلاقیت‌های ایشان در ور دوران دفا...

۱۳۹۸/۶/۲۶

مهمان تازه وارد و عزم منصور

خودش آستین بالا زد. گچ به دست گرفت و نقطه‌های استقرار سامانه موشکی را نشان کرد. به دیگران هم نکات را گوشزد کرد و ضرورت‌ها و زیر ور بم کار را آموخت. آفتاب پایین نرفته بود که یکی از سایت‌ها مستقر شد و مهیای عملیاتی شدن. لبخند را می‌شد در چشمان منصور مش...

۱۳۹۸/۶/۱۷

فراتر از فرمانده

توانمندی و نبوغ‌اش از او نه تنها یک فرمانده، بلکه یک نخبه استثنائی ساخته بود. فرمانده‌ای که با هیچ یک از استانداردها و قواعد پیشین قابل قیاس و ارزیابی نبود و به اعتراف موافقان و مخالفان، او را می‌بایست با نوآوری‌های آینده‌اش سنجید.

۱۳۹۸/۶/۱۰

شور «منصور»

عصیان رادار، عصبانی نکرده بود منصور را. و یاران را. رادار سمت یاب ای دی اس چهار (ADS4) دمی بعد، به کرنش در آمد. سر فرود آورد. رام شد. به راه شد. «منصور» خندید.

۱۳۹۸/۵/۲۳

شور «منصور»

عصیان رادار، عصبانی نکرده بود منصور را. و یاران را. رادار سمت یاب ای دی اس چهار (ADS4) دمی بعد، به کرنش در آمد. سر فرود آورد. رام شد. به راه شد. «منصور» خندید.

۱۳۹۸/۵/۲۳

روزی که ستاری همرزمش را تنبیه کرد!

ماموریت به خوبی انجام گرفته بود. اما در جلسه بررسی نقاط ضعف و قوت عملیات ناگهان شهید ستاری به من اشاره کرد و گفت: فاجانی را بازداشت کنید!

۱۳۹۸/۵/۱۹

روزی که امیر ارتش لباس سربازی پوشید

غذای سربازها سرد شده بود. امیر ستاری اولین نفر جلو آمد و داخل ظرف خودش از همین غذا ریخت و به سربازها هم تعارف کرد جلو بیایند. پرسنل مهندسی بالا و پایین می رفتند که ˝قربان اجازه بدهید غذا را عوض کنیم˝ تیمسار قبول نکرد.

۱۳۹۸/۵/۱۵

راز توجه شهید ستاری به فرودستان چه بود؟

روح بلند ستاری در کوره سختی های زندگی چنان آبدیده شده بود که هر کسی او را می شناخت، می دانست چه دیدی نسبت به افراد رنج کشیده دارد.

۱۳۹۸/۵/۹

پابه پای سرباز

ماله به دست گرفت و همراه با سرباز وظیفه مهندسی رزمی، مشغول به کار بنایی شد. سرباز نمی‌دانست مردی که در کنار او ایستاده و در زیر آفتاب سوزان پایاه هوایی ملات را تولید می‌کند، کسی جز فرمانده نیروی هوایی نیست!

۱۳۹۸/۵/۶

مشق بندگی منصور

تابستان گرم 1363، با فرارسیدن موسم حج فرصتی دست داد تا «منصور» بار دیگر عبودیت و بندگی خالصانه و شوق دیدار یار را خالصانه طلب کند و این بار با طواف خانه حق، حقیقت بندگی و شوق وصال را دریابد.

۱۳۹۸/۴/۲۹

طراح ایده‌های بکر

نوآوری در رگ و استخوان او جریان داشو محدودیت‌های ناممکن را با تلاش خستگی‌ناپذیرش ممکن می‌ساخت به طوری‌که الگویی زبانزد برای دیگر همسنگران تلقی می‌شد.

۱۳۹۸/۴/۲۶

«ستاری» یعنی سعی تلاش استقامت و رادمردی

شاید کمتر کسی بداند که فکر تولید اولین خودروی ملی- ایرانی را یک نظامی ارتشی ارائه داده بود. شهید منصور ستاری فرمانده شهید نیروی هوایی نه تنها این ایده را ارائه داد که گام های عملی مهمی در جهت تولید آن برداشته بود.

۱۳۹۸/۴/۲۴

از غرش آذرخش تا طلوع قاهر و کوثر

زمانی که مستشاران آمریکایی با تکبر از اداره ارتش شاهنشاهی سخن می گفتند، کمتر کسی فکرش را می کرد که یک روز ایران اسلامی بتواند در ساخت پیشرفته ترین و پیچیده ترین تسلحیات نظامی که سرآمدشان هواپیمای جنگنده است، حرفی برای گفتن داشته باشد.

۱۳۹۸/۴/۲۳

قهرمان آسمان

فراموش نمی کنم که در این هنگام به اتفاق دوستان پدافندی به آسمان چشم می دوختیم و هر یک با خوشحالی به دیگری می گفت: نوع مانورش را می بینی؟ این حاج مصطفی است!

۱۳۹۸/۴/۱۵

مقاوم و استوار

منصور گفت: نباید خودمان را ببازیم. مقاوم باش پسر. با افتادن کاظمی مکث کرد. انگار کوهی از جا درآمده بود.

۱۳۹۸/۴/۱

از خانه تا دانشکده افسری

منصور دست به نرده ها گرفت و پله‌ها را یکی دوتا کرد. چند کلاغ روی درخت های کاج حاشیه پرسه می زد منصور خود را توی صف جا داد. افسر جوانی دست ها را از پشت به هم گره کرده و صاف و عصا قورت داده ایستاد روبروشان و توضیح داد که باید بروند انبار و وسایل شخصی ش...

۱۳۹۸/۳/۲۷

رد پررنگ حضور پدر

حاج حسن ستاری تا زنده بود در خدمت همین مردم بود. برای شخم زدن زمین‌ها، 30 رأس گوساله خرید و به روستا آورد. آن‌ها را پرورش داد و در اختیار مردم گذاشت تا زمین‌هایشان را آباد کنند. دست‌هایش همیشه پر از تاول بود.

۱۳۹۸/۳/۱۸

همراهی فرمانده در شهادت پدر

پدرم وقتی صدای هواپیما را می شنود، بچه های برادرم را به داخل اتاق پرت می کند، اما ترکش های بمب به پاها و بدن پدرم اصابت و رگ پایش را قطع می‌کند. در آن وضعیت، با توجه به ازدحام مجروحان، پیدا کردن دکتر و درمانگاه خیلی دشوار بوده و تا ایشان را به دکتر ب...

۱۳۹۸/۲/۳۰

لمس دوباره زندگی

منصور سراپاگوش شده بود و از اینکه دوباره صدای مادر و ناصر را میشنید، غرق لذت بود. حالا قدر زندگی را بهتر می دانست انگار.

۱۳۹۸/۲/۹

مرد خانه

عرق بر صورتش نشسته و به نفس نفس افتاده بود که چراغ روشن شد. نورش به اتاق روشنی بخشید. مادر خندید، از ته دل. سایه منصور، بزرگ و پر ابهت، روی دیوار اتاق افتاده بود. مادر دوباره به مهر نگاهش کرد.

۱۳۹۸/۲/۴

به بلندای آسمان

منصور نشست لبه پله اولی و بند کفش ها را باز کرد و مادر با سوزن جوال دوز نشست به دوختن کتانی های کهنه او. پلک هایش به سرخی میزد از بس آه می کشید و اشک نمی ریخت، مبادا که منصور ببیند و غم بر دل کوچکش بنشیند. مبادا که فکر کند کار بدی کرده و بعد از آن، ل...

۱۳۹۸/۱/۳۱

«منصور» از آغاز تا پرواز

اجرای طرح های نوین و تجهیز سیستم های راداری-پدافندی توان نیروی هوایی را در طول جنگ تحمیلی در سرنگونی هواپیمای های متجاوز دشمن دو چندان کرد و پس از آن نیز ثمرات ارزشمندی را در دفاع از تمامیت ارضی کشور به یادگار گذاشت.

۱۳۹۸/۱/۲۰

از آبی فنس‌ها تا بی کران آسمان

تا شب رو پا بود. آبی آسمانی سیم توری‌ها، جلوه تازه‌ای به پایگاه بخشیده بود. نیمه های شب، خسته و گرسنه به اتاقی که برایش در نظر گرفته بودند برگشت. لباس سبز سربازی را که سراپا رنگی شده بود، درآورد و سر بی‌شام بر بالش نهاد.

۱۳۹۸/۱/۶

تسلطی که حیرت پاکستانی‌ها را برانگیخت

تیمسار عصاره باد کارهایی که منصور می‌کرد، افتاد. از جوشکاری تا سیم‌کشی داخلی هواپیما و نصب قطعات را همراه مهندسین انجام می‌داد تا آنها را دلگرم کند.

۱۳۹۸/۱/۲

از تبار آسمان

وقتی پدر نبود

سن زیادی نداشت و در شادمانی‌های کودکی بود که سایه امن و آرام پدر از بالای سرش پرکشید، از همان روزها نگاه «منصور» به «آسمان» بود.

۱۳۹۷/۱۲/۱۱