درباره ما

درباره شهید

 

سراسر جهان پیش او خوار بود                جوانمرد بود و وفادار بود

(فردوسی، شاهنامه، آغاز کتاب، بخش ۱۱، در داستان ابومنصور)

 

مردان خدا، دو گروه‌اند: گروه اول؛ آنان که آفتاب بزرگی شان در زمان حضورشان تابنده است و پس از رفتن شان پرنورتر می شود، گروه دوم؛ آنان که پس از کوچ شان از جهان، آفتاب وجودشان روشنایی می بخشد. اما بخشی از این دو گروه، انسان هایی هستند که چه جزو گروه اول باشند و چه دوم، به فضیلت شهادت نیز مجهزند: «شهادت، هنر مردان خداست».

از این رو، شهید بزرگوار ما؛ امیر سرلشگر منصور ستاری، در میان هر یک از گروه مردان خدا باشد، باشد. او اکنون، خود تاریخ این مملکت است. خود آسمان گسترده این سرزمین است. منصور ستاری؛ خود ایران است. بر همین نمط، نام اش را که هر ایرانی می شنود، به احترام اش کلاه از سر بر می دارد؛ به فکر فرو می رود؛ چشمانش برق می زند؛ افتخار می کند.

خود شهید، هیچگاه دوست نمی داشت کسی بداند، در بسیاری اوقات، به مشی مولایش، شبانه در حد توان توشه ای بر کهنه خودرویش سوار می کرد و به خانواده های نیازمند و  حتی خانواده های برخی همراهان دور و نزدیک اش که توان مالی شان اندک بود، مدد می رساند و همواره دغدغه اش لبخند دیگران بود و بس. به همین خاطر بود که وقتی رادیو، 15 دی ماه، خبر شهادت او و همرزمان را با حزن و اندوه اعلام کرد، خیلی ها باورشان نشد. بهت کردند و باورشان نشد. اشک ریختند و باورشان نشد. زار زدند و باورشان نشد. آنان که در سخت ترین روزهای افتخارآمیزترین جنگ تاریخ ایران کهن، پرغرور و افتخارآفرین، مردانه ایستاده بودند، اینک در یک روز آرام و سرد، حسرت بر دل ها گذاشتند و رفتند. چه حکمتی در کار بود؟ «جاودانگی» شاید تنها دلیلی است که می تواند به فهم این حادثه، دوستداران و آشنایان را مدد رساند. انجا بود که همه لاجرم فهمیدند که ستاری و یارانش چه ها کردند برای این مرز و بوم.

منصور ستاری متولد ۱۳۲۷ است. جایی به نام روستای ولی آباد ورامین. این روستا با درایت پدرش، مرحوم حاج حسن قد علم کرده بود در دل کویر و نمونه ای از یک جامعه مستقل و پیشرو را تجربه می کرد. چنین بود که منصور به مشی پدر، استقلال را ملکه ذهن قرار داده بود و هر چه رشد می کرد، آرمان هایش نیز گسترده و عملی تر می شدند. پدر، شاعر بود و در خلوت اش شعر می سرود اما در جلوت، کنار مردم و غمگسارشان بود و برای رفع مشکلات شان بی وقفه تلاش می کرد.

او دوران ابتدایی و متوسطه اش را همراه با دشواری های بسیار در همان حوالی سر کرد و با تمام وجود معنای ایستادگی و مقاومت در مقابل سختی ها را آموخت. شاهنامه را دوست می داشت و طی طریق های طولانی و چند ساعته اش را در مسیر مدرسه، با اشعار فردوسی بزرگ سر می کرد و بالندگی اش را به تنهایی و در بیابان و زیر آسمان خدا جشن می گرفت. همواره یکی از شاگردان ممتاز به شمار می‌رفت چرا که می دانست برای رسیدن به آنچه در رویاهایش می پروراند باید که اول باشد.

 

 

دوران جوانی

پس از دوره متوسطه و گرفتن مدرک دیپلم، در سال ۱۳۴۶ وارد دانشکده افسری شد. می دانست که برای پیروزی باید رسم مبارزه را بیاموزد و یک شاگرد اول درس خوان تنها بودن، به جایی که باید، نمی رساند. پس از پایان دوره دانشکده به درجه ستوان دومی نایل آمد. در سال ۱۳۵۰ برای طی دوره ‌علمی کنترل رادار به کشور آمریکا اعزام شد و پس از گذراندن دوره یکساله، در سال ۱۳۵۱ به ایران بازگشت و به عنوان افسر کنترل شکاری نیروی هوایی مشغول به کار شد. آنجا دیده بود که ینگه دنیا چگونه بر دنیا مستولی شده است و حرف های بسیار برای گفتن دارد. او رمز این بزرگی را می دانست؛ تبدیل دانش به محصول. پس باید که دانش را هم در ابعاد والایش کسب می کرد.

در سال ۱۳۵۴ در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته برق و الکترونیک پذیرفته شد؛ دقیقا همان چه که می خواست. تعدادی از واحدهای دانشگاهی را گذرانده بود که موسم انقلاب مردمی وزید. روح ناآرام اش با حضور در صف ملت، آرام شد. بعد از جنگ شد و منصور زمینه را برای بروز تفکرات و توانمندی هایش آماده تر دید. او تحصیل را نیمه کار رها کرد و تا توانست در مسیر خدمت، شبانه روز گام برداشت.

 

فصل عاشقی

او افسری مؤمن، متعهد، شجاع، آگاه، تیزهوش و کاردان بود. طرح‌ها، نوآوری ها و ابتکارهای زیادی در تجهیز سیستم‌های راداری، پدافندی به اجرا گذاشت که در طول جنگ تحمیلی توان دفاعی نیروی هوایی را در سرنگونی هواپیماهای متجاوز دشمن دو چندان کرد. روحیه استقلال خواهی و آرمان سرفرازی سرزمین اش، آنچنان او را توانمند و کوشا کرده بود که به دلیل فعالیتهای بیش از حدی که در اجرای طرح‌های جنگی از خود نشان داد، درسال ۱۳۶۲ به سمت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شد.

طرح‌ها و برنامه‌هایی که ستاری ارائه می‌داد بسیار منطقی، عملی، کاربردی و مؤثر بود . از این رو در سال ۱۳۶۴ به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی که از خود نشان داد ، در بهمن ماه سال ۱۳۶۵ با درجه سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار این مسئولیت بود.

 در عملیات خیبر وقتی در محاصره بمباران شیمیایی او ماسک خود را تقدیم به پیرمردی که راننده لودر بود کرد را همه به یاد دارند. براثر این اقدام وی تا زمان شهادت از شامه بویایی بی بهره شده بود و تا پایان عمر این موضوع را مخفی می کرد.

 

رکن اقدامات

۱ـ طرح و برنامه صحیح از ابتدای فرماندهی همراه با آینده نگری هرچه ژرف تر.

۲ـ سازماندهی نیروی انسانی متعهد و کارا ، مستعد و مبتکر و بیش از همه خوداتکا و خودباور در پروژه های توسعه پیشرفت.

۳ـ تأمین وسایل و تجهیزات با بهره گیری حداکثر از منافع موجود داخلی و با تکیه بر اهداف خودکفایی کشور.

۴ـ اعمال مدیریت پویا و متکی بر روابط انسانی و ایجاد محیطی هرچه مناسب تر برای تشریک مساعی همگانی.

 

 برخی از اقدامات مهم و بنیادین

 · تأسیس دانشکده پرواز (خلبانی)

· تأسیس دانشگاه هوافضا با ۸ گرایش تحصیلی و مبتنی بر برنامه های آموزشی ـ مجموعه های کارشناسی و مصوبات وزارت فرهنگ و آموزش عالی.

 · تأسیس دانشکده پرستاری و راه اندازی مرکز تحقیقات و آموزش پزشکی (پاتولوژی) نیروی هوایی.

 · توجه به آموزش کارا (حین خدمت) و آموزش پرسنل رده میانی.

 · ایجاد هنرستان کار و دانش ـ فنی و حرفه ای درمرکز آموزشهای هوایی و اجرای برنامه های آموزش و پرورش برای افرادی که حداکثر با سن شانزده سال به استخدام نهاجا درآمده بودند

 · ایجاد شبکه دیده بانی به منظور تقویت سیستم پدافندی کشور ـ ایجاد شبکه دیده بانی بصری ـ ایجاد موانع هوایی بر فراز دره ها، گذرگاهها و ارتفاعات و...

  او به واقع معماری آینده نگر، خلاق و نوآور برای سیستم پدافند هوایی کشور بود که با راه اندازی تأسیسات و امکانات جدید تعمیر و نگهداری و نیز اجرای پروژه هایی نظیر پروژه اوج و نیز راه اندازی مرکز پژوهش، تحقیقات و آموزش (پتا) توان نگهداری نیرو را تقویت و به چندین برابر قدرت قبلی ارتقاداد. این مهم برای کشوری که پایه های صنعتی اش تقریباً ضعیف بود کاری شگرف می باشد.

 ایجاد مؤسسات فنی و صنعتی پیشرفته برای آموزش پروازی مرحله مقدماتی دانشجویان خلبانی با کمک مهندسین و متخصصین نهاجا با ساخت هواپیمای پرستو. این هواپیما از نظر امکانات عملیاتی تقریباً شبیه هواپیمای بونانزای ساخت آمریکا است.

 

مهم ترین فعالیت ها

یکی از مهمترین فعالیتهای ستاری طی سالهای ۶۶ تا پایان جنگ تحمیلی، اسکورت ناوگان تجاری کشتی های نفتکش ایران در خلیج فارس و دریای عمان تا خروج آنها بود. نگهداری مجتمع پتروشیمی بندرامام، حفاظت از میدان گازی کنگان و مواردی نظیر اینها یادآور اقدامات و جانفشانی های عقابان تیزپرواز و پرسنل پدافندی نیروی هوایی تحت فرماندهی و مدیریت این بزرگوار همیشه به یادماندنی است.

 طراحی و ساخت خودرو شمس، ایجاد خطوط هوایی ساها (سازمان هواپیمایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) شرکت در پروژه های دولتی در راستای امور مهندسی و تأسیساتی، افزایش کارایی و استخراج از معادن تحت پوشش از قبیل نمک سمنان که نیازمندیهای صنایع نفتی و پتروشیمی کشور را مرتفع و پشتیبانی می کند، ازدیاد بازده صنایع فلزی (ریخته گری ـ تراش و...) و دریافت سفارش به منظور رفع نیازمندیهای دولتی، نظامی و خصوصی.

او منطقی ترین راه را برای کاهش اثرات محدودیت اعتباری و روبرویی با شرایط پس از جنگ انتخاب کرد و آن خودکفایی هرچه بیشتر نیروی هوایی بود. بدینوسیله علاوه بر آنکه از خروج اعتبارات نیروی هوایی جلوگیری می کرد توان تولیدی و خدماتی را افزایش داده و درآمدهای حاصل از این قبیل فعالیت ها را همواره تحت کنترل و نظارت دقیق قرارداد که به عنوان پشتوانه ای برای اجرای برنامه های سازندگی مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

شهیدستاری با کمک فرماندهان و پرسنل عزیز نیروی هوایی و پدافند کشور پروژه های بلندمدت را طراحی کرد که یکی پس از دیگری جامه عمل می پوشد. یکی از این پروژه ها بعد از شهادت ایشان هواپیمای جنگی آذرخش بود که با حضور رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۷۶ به پرواز درآمد.

 

شهید در بیان رهبر فرزانه انقلاب

در بین اظهار نظرهای مختلف در خصوص شهید ستاری، بهترین قضاوت و اظهار نظر از جانب مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا بیان شده است. پس از شهادت شهید ستاری و در هنگام انتصاب سرتیپ بقایی به سمت فرماندهی نیروی هوایی شهید ستاری و خدمات وی اینچنین توصیف شدند: 

«‌نيروي‌ هوايي‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ در دوران‌ پانزده‌ساله‌ي‌ اخير و بويژه‌ در طول‌ جنگ‌ تحميلي‌ افتخارات‌ بيشماري‌ در دفاع‌ از انقلاب‌ كبير و ميهن‌ عزيز خود به‌ دست‌ آورده‌ و بحق‌، درخشيده‌ است‌. نقش‌ شهداي‌ بزرگوار نيروي‌ هوايي‌ در پيشرفت‌ همه‌جانبه‌ي‌ اين‌ نيرو و فداكاريها و ايثارگريهاي‌ آن‌ بسي‌ آشكار و تعيين‌كننده‌ است‌، و در اين‌ ميان‌ تأثير مديريت‌ شجاعانه‌ و مبتكرانه‌ و سرشار از تلاش‌ و پيگيري‌ شهيد عزيز سرلشكر منصور ستاري‌ انكار ناپذير است‌

حدود یک سال بعد و در تاریخ 26 آذر 1374،  فرماندهی معزز کل قوا در مراسم صبحگاه نیروی هوایی مجددا از شهید ستاری یاد می‌کند:

«خدا را شكر مى كنيم كه زحمات افسران رشيد نيروى هوايى، ثمرات شيرين خود را بتدريج نشان مى دهد. اين جمعِ دانشجويان و فارغ التّحصيلان و اين نظام معنوى و پيشرفتهاى علمى، نظامى، اخلاقى و دينى، هركدام، مژده اى براى ملت ايران است. رحمت خدا بر كسانى كه در راه پديدآوردن چنين وضعى، سالهايى را با تلاش و كوششِ مجاهدت آميز گذرانيدند و به شهادت رسيدند. رحمت خدا بر شهيد «ستّارى»، شهيد «بابايى»، شهيد «اردستانى» و ديگر شهداى عزيزى كه هر كدام در پديد آوردن اين وضعيت مطلوب - كه مايه روشنى چشم هر بيننده است - سهم وافرى داشتند. شكرگزارى از شهيد ستّارى، همين را اقتضا مى كند كه اين دانشگاه به نام آن شهيد نامگذارى شود

معظم له همچنین درباره ویژگی های شهید ستاری بیان داشته اند: «شهید ستاری درمیدان های جنگ، بارها تا مرز شهادت پیش رفت و پیوسته در طلب شهادت بود. او شب وروز نمی‌شناخت و تمامی لحظات زندگی خود را وقف خدمت به اسلام و نظام اسلامی کرده بود»

مقام معظم رهبری در دیداری که با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تاریخ نوزدهم بهمن 1373 انجام داد ضمن گرامیداشت یاد شهید ستاری بیان فرمودند:

«من در آن هنگام که عملیات والفجر 8 و کربلای 5 جریان داشت، با خبر شدم که شهید ستاری، گاهی در 24 ساعت اصلا نمی‌خوابید. دلیل استراحت نکردن او این بود که هم باید مراقبت می­کرد و هم می‌توانست وسائل پدافند را که دشمن با ابزارهایی سامان داده بود، شناسایی و منهدم کند. هم­چنین او می‌بایست تجهیزات خودی را برای جلوگیری از شناسایی دشمن، به فوریت جابه­جا می­کرد. با این وضعیت، دیگر فرصت خواب پیدا نمی­کرد، آن هم در جایی که بمباران دشمن دائمی بود. این همان استقامت است...»

در بخشی دیگر از فرمایشات معظم‌له در تاریخ 19 بهمن 1379  و در دیدار با کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، شهید ستاری این گونه توصیف می‌شود: «هزاران ساعت پرواز افتخارآمیز در پرونده نیروى هوایى ثبت است. ساخت وسایل زمینى - رادارها و وسایل هدایت شونده زمینى - و به کارگیرى بسیار دشوار و پیچیده آنها جزو افتخارات نیروى هوایى است، که شهید ستّارى قبل از آن که فرمانده نیروى هوایى شود، یکى از قهرمانهاى این میدان بود. او و بسیارى دیگر که امروز در بین شما هستند و من آنها را مى‌شناسم، از همان زمان و بعد از آن زمان، در داخل جبهه‌ها لحظه به لحظه مشغول تحرّک و فعّالیت جانکاه، اما شیرین براى یک انسان متعهّد بودند. این افتخارات هم در پرونده نیروى هوایى ما هست.»

در ادامه مقام معظم رهبری به‌ زندگی‌ سراسر زهد و تقوای‌ شهید ستاری‌ و دستیارانش‌ در دوران‌ فرماندهی‌ نیروی‌ هوایی‌ اشاره‌ کردند و فرمودند: «این‌ سرداران‌ شهید با وجود آن‌ که‌ مورد اعتماد و اطمینان‌ بودند و پول‌ زیادی‌ نیز در اختیار آنها قرار داشت‌، در زمان‌ حیات‌ خود به‌ طور عمد، زندگی‌ ساده‌ و بی‌آلایشی‌ را می‌گذراندند و توانستند با فائق‌ آمدن‌ بر لذات‌ مادی‌ و تمایلات‌ نفسانی‌، راه‌ کسب‌ افتخار را برای‌ خود و نیروی‌ هوایی‌ هموار کنند و این‌ پدیده‌ای‌ بسیار شگفت‌انگیز و بزرگ‌ در دنیای‌ امروز محسوب‌ می‌شود

 

موسم سفر

منصور ما، در نوشتن و ترجمه و کتابت هم دستی توانا داشت و مقالات علمی زیادی می نوشت. از آنجا که نمی خواست نام اش زیاد تکرار شود و روحیه خودشیفتگی در او ایجاد کند، گاهی از نام مستعار استفاده می کرد: «سورنا». سورنا نام فرزند برومندش بود که امروز یکی از نخبگان کشور است که در سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خدمت می کند و کارنامه شکوفا و جاودانه منصور را کامل کرده است.

مقام معظم رهبری پاییز 1393، در دیدار نخبگان جوان که با حضور فرزند آن شهید به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد و وی گزارشی درباره فعالیت های این بنیاد به محضر ایشان ارائه کرده بود، می فرمایند: «از بیانات آقاى ستّارى هم حقیقتاً من لذّت بردم. خود ایشان هم نخبه است، پدر شهید ایشان هم - شهید منصور ستّارى - حقیقتاً یک نخبه بود؛ هم از لحاظ فکرى، ذهنى، علمى و عملیّاتى، هم از لحاظ انگیزه و ایمان و حضور در عرصه‌هاى دشوار. خداوند ان‌شاءالله شهید ستّارى عزیزمان را با اولیائش محشور کند؛ به ایشان هم توفیق بدهد.»

امیرسرلشگر شهید منصور ستاری در 15 دی ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی و همرزمان اش به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

یادش مانا.

سعید کرمی

#